(021)   88376318-9
 • ارتودنسی بزرگسالان
  بیشتر بدانید
 • ارتودنسی بزرگسالان

 • بزرگسالان هم می توانند از مزایای درمان ارتودنسی بهره مند شوند و کیفیت زندگی بهتری را تجربه کنند. بسیاری از بزرگسالان در کودکی درمان ارتودنسی انجام نداده اند یا بعضاً درمان کامل انجام نشده است و همیشه آرزوی داشتن دندان ها و لبخندی زیبا داشته اند ؛ درمان ارتودنسی محدودیت سن ندارد و در هر سنی در صورت سلامت دندانها و بافتهای نگهدارنده امکان پذیر است.

   

   

  :: انواع مشکلات ارتودنسی

  » مشکلات دندان بزرگسالان : درمان بهم ریختگی دندانها و مرتب کردن دندانها در سن بالاتر امکان پذیر است و فقط به علت تغییرات استخوانی مدت درمان از کودکان طولانی تراست. اصلاح طرح لبخند موجب افزایش زیبایی و اعتماد به نفس افراد می شود.

  » مشکلات فک بزرگسالان : با توجه به اتمام رشد بسته به شدت ناهنجاری دو نوع طرح درمان مطرح است:

  - استتار یا کاموفلاژ ارتودنسی بدون جراحی در ناهنجاریهای خفیف تا متوسط فک

  - ارتودنسی همراه با جراحی فک در ناهنجاریهای متوسط تا شدید فک

  آشنایی با انواع مشکلات دندان فک و درمان

   

  :: ارتودنسی نامرئی

  ظاهر دستگاه ارتودنسی برای بزرگسالان اهمیت بیشتری دارد و بعضاً ترجیح می دهند درمانشان با دستگاه هایی باشد که ظاهر بهتری داشته باشد یا کمتر دیده شود به این تکنیک ها ارتودنسی نامرئی گفته می شود.

   آشنایی با انواع ارتودنسی نامرئی

   

   :: درمان های دیگر دندانپزشکی

  افراد بزرگسال اغلب نیاز به درمان های دیگر دندانپزشکی هم دارند : ترمیم و پرکردن دندان ، درمان های لثه و پروتز ( روکش و ایمپلنت ) و ...

  متخصص ارتودنسی به بهبود نتایج درمان های دیگر کمک میکند یا آنها را تسهیل می کند تا بهترین نتایج از لحاظ سلامت و زیبایی فراهم شود.


 • ارتودنسی کودکان
  بیشتر بدانید
 • ارتودنسی کودکان

 •  

  اولین مشاوره ارتودنسی کودکان در کدام سن باشد ؟

  طبق توصیه انجمن ارتودنتیست های امریکا اولین ویزیت ارتودنسی کودکان باید تا سن شش سالگی انجام شود. پس از این سن ویزیت های دوره ای کودکان بصورت سالیانه یا طبق نظر متخصص ارتودنسی کودک توصیه می شود.

  مشاوره و درمان های پیشگیری و زودهنگام ارتودنسی کودکان نقش تعیین کننده ای ، در زیبایی و سلامت دهان و دندان کودکان در آینده خواهد داشت. متخصص ارتودنسی ناهنجاریهای دندان و فک کودکان را بصورت زودهنگام تشخیص داده و درمان مناسب ارتودنسی جهت رفع مشکلات دندان ، فک و در نهایت ردیف کردن دندانهای کودکان را برنامه ریزی و اجرا میکند .

  در کودکان امکان هدایت رویش دندانهای دائمی وجود دارد. همچنین بخاطر رشد قابل توجهی که دارند ، پتانسیل هدایت رشد فک وجود دارد. درمان ارتودنسی کودکان بیشتر شامل ارتودنسی پیشگیری ، مدیریت فضاهای دندان ، هدایت رویش دندان ها ، ارتودنسی متحرک و اصلاح رشد فک می باشد. بطور کلی درمان های ارتودنسی کودکان ساده ، کم هزینه تر و کوتاه تر از بزرگسالان می باشند. با اقدامات ساده و زود هنگام ، کودک در آینده به درمانهای پیچیده و طولانی مدت ارتودنسی مانند ارتودنسی ثابت ، کشیدن دندان و عمل جراحی فک کمتر نیاز خواهد داشت. همیشه پیشگیری بهتر از درمان است.

   

   

   

   

   

  بهترین سن برای ارتودنسی کودکان کدام است ؟

  مراحل تکامل و رویش دندان های کودکان به سه مرحله تقسیم میشود :دوره دندانی شیری ، دوره دندانی مختلط و دوره دندانی دائمی. بهترین سن ارتودنسی که برای بیشتر کودکان که مشکل فک ندارند مناسب است ، اواخر دوره دندانی مختلط میباشد که هدایت رویش دندانها و مدیریت فضاهای دندانی با نتایج بسیار خوب همراه است. درمان ارتودنسی بعضی مشکلات فک کودک ( مشکلات فک کلاس 3 یا جلو بودن فک پایین ) باید از 8 سالگی شروع شود.

  لازم به تذکر است که بعضی متخصصین ارتودنسی درمانهای زودهنگام ارتودنسی کودکان را انجام نمی دهند و ترجیح میدهند درمان در سن بالاتر انجام شود که باعث می شود کودک از منافع درمان زودهنگام محروم شود. بنابراین در انتخاب متخصص ارتودنسی کودکان حتماً به این نکته دقت شود.
   
   

 • بهترین متخصص ارتودنسی
  بیشتر بدانید
 • بهترین متخصص ارتودنسی

 • طراحی لبخند و زیبایی دندانهای خود را از چه کسی بخواهید ؟
  برای ردیف  و صاف نمودن دندانها به چه کسی مراجعه کنید ؟
  آیا بجز درمان ارتودنسی راه دیگری برای ردیف کردن دندانها وجود دارد ؟
  آیا با درمانهای ترمیمی – زیبایی می توان دندانها را ردیف کرد ؟
  بهترین راه برای ردیف کردن دندانها کدام است؟
  آیا برای درمان ارتدنسی دندان ها فقط باید به متخصص ارتدنسی مراجعه کرد ؟
  دکتر متخصص ارتودنسی کیست ؟
  تفاوت دندانپزشک و متخصص ارتودنسی چیست ؟
  چگونه تشخیص دهید که دکتر مورد نظر شما متخصص ارتودنسی می باشد ؟
  در تهران چند دکترمتخصص ارتودنسی وجود دارد ؟
  راه جستجوی مطب متخصص ارتودنسی در تهران چیست ؟
  متخصص ارتودنسی خوب چه کسی است ؟
  بهترین متخصص ارتودنسی چه کسی است ؟
  متخصص ارتودنسی خوب را چگونه پیدا کنید ؟

 • دستگاههای ارتودنسی متحرک و ثابت
  بیشتر بدانید
 • دستگاههای ارتودنسی متحرک و ثابت

 •  دستگاههای ارتودنسی عبارتند از ارتودنسی ثابت ، ارتودنسی متحرک و دستگاههای خارج دهانی

  دستگاههای ارتودنسی ثابت

   


     


   

  براکت:


  مهمترین وسیله ارتودنسی ثابت است بصورت عامیانه در فارسی به آن نگین و در انگلیسی Brace می گویند. وسیله ای است که روی دندان چسبانده می شود و نیروی سیم ارتودنسی از طریق آن به دندان وارد می شود. جنس آن معمولاً فلزی (استنلس استیل) می باشد. هر دندان براکت خاصی دارد که فرم آن از آناتومی سطح دندان تبعیت می کند و زوایای خاصی در آن تعبیه شده است. روی بعضی از براکتها قلاب یا زائده ای وجود دارد (hook). براکت شیاری دارد (Slot) که سیم داخل آن قرار می گیرد.

  براکت سرامیکی یا شفاف :


   

   

   

   

  انواع براکت سرامیکی برای نزدیک بودن به رنگ دندان ساخته شده است. به اینها براکت شفاف و براکت ارتودنسی نامرئی هم گفته می شود. اندازه این براکتها بزرگتر است و نیاز به مراقبت و بهداشت دهان دقیق تری دارند. بخاطر حجیمتر بودن روی دندانهای جلوی فک پایین ممکن است با دندانهای بالا در بستن دهان تداخل داشته باشد. احتمال شکستن آنها بیشتر است. انواع تمام سرامیکی اصطکاک بیشتری با سیم دارند که می تواند زمان درمان را کمی طولانی تر کند. برداشتن این براکتها از روی دندان با دشواریهایی همراه است و نسبت به براکتهای فلزی قیمت بالاتری دارند.


  براکتهای Self Ligating:

   


   

   

   

  روی این براکتها دریچه ای تعبیه شده که باز و بسته می شود و به اورینگ یا لیگاچور برای بستن سیم نیازی نیست. از انواع رایج این براکتها سیستم دیمون (Damon) می باشد. از جمله مزایایی که برای این براکتها ذکر شده بهداشت بهتر و اصطکاک کمتر می باشد ولی برتری آنها با شواهد علمی تأیید نشده است.

   

   


  سیم ارتودنسی (آرچ وایر) :

   

   

   

   

   

  سیمی است معمولاً به شکل قوس دندانی ایده آل در براکتها قرار گرفته و نیروی لازم برای حرکت دادن دندانها را فراهم کرده یا دندانها را داخل قوس دندانی کنترل می کند.

  بند (Band) :

   


     


   

  حلقه ای فلزی است که روی دندانهای آسیای بزرگ سمان می شود. روی آن قطعه ای هست که سیم داخل تیوب آن قرار می گیرد. هوک یا قلابی هم برای کشهای ارتودنسی دارد.

  تطابق بند با دندان بسیار مهم است چون شل شدن بند می تواند باعث پوسیدگی دندان زیرین شود.

   

   

   

   اورینگ (O-ring) :

      


   

  سیم ارتودنسی بوسیله حلقه های الاستومریک بنام اورینگ ( O-ring) به براکت بسته می شود.

   

   


   لیگاچور :


   


   

   

   

   

  سیم ظریف و نرمی است که برای بستن دندانها به سیم یا به یکدیگر استفاده می شود.

   

   

  چین الاستیک (Elastic chain) :


      


   

  کشهایی از جنس مواد الاستومریک هستند. برای حرکت دادن دندانها و بستن فضا استفاده می شوند.

   


   کشها یا الاستیکهای بین فکی :


   

   


     


   


  برای حرکت دادن دندانها، هدایت قوسهای دندانی به موقعیت مورد نظر و اصلاح جفت شدن دندانها استفاده می شوند. این کشها توسط خود بیمار استفاده می شوند که برای غذا خوردن و مسواک زدن آنها را برمی دارد. استفاده از آنها اغلب بصورت تمام وقت می باشد و باید طبق توصیه ارتودنتیست استفاده شوند. الاستیکها بعد از مدتی در محیط دهان خاصیت خود را از دست می دهند بنابراین باید هر روز یا یک روز در میان تعویض شوند.

   

      فنر (Coil spring ) :


   


   


   

  اغلب برای باز کردن و گاهی برای حفظ فضای بین دندانها استفاده می شود.

   

   

      لینگوال آرچ و ترانس پالاتال آرچ :


   

   


     


   

  برای حفظ و مدیریت فضا قوس دندانی در دوران دندانی مختلط یا کنترل دندان ها در درمان ثابت ارتودنسی استفاده می شود.

   

   

   


   های رکس (Hyrax) :


   

   


     

     یک وسیله ارتودنسی ثابت است و در موارد خاصی برای افزایش بعد عرضی فک بالا استفاده می شود. گسترش عرض فک بالا به جفت شدن صحیح دندانهای عقب و افزایش فضا داخل قوس دندانی کمک می کند. های رکس یک پیچ دارد که بیمار طبق توصیه ارتودنتیست آن را باز می کند.

   

   

   


   دستگاههای فانکشنال ثابت :


   

   


   


   

  برای اصلاح رابطه فک بخصوص همراه دستگاه ارتودنسی ثابت بکار می روند. مانند SUS که محصول شرکت دنتاروم آلمان است.

   

   


   

   مینی ایمپلنت یا مینی اسکرو :

   


   


   

  وسیله ای است که تکیه گاه اسکلتی (Skeletal Anchorage) فراهم می کند و به حرکت دادن و کنترل دندانها کمک می کند. امروزه انواعی از حرکات دندانی که قبلاً امکان پذیر نبود با استفاده از مینی اسکرو ( مینی ایمپلنت ) انجام می شود.

   

   

  نگدارنده ثابت (Fixed Retainer) :

  سیم ظریفی است که برای حفظ نتایج درمان، پشت دندانها چسبانده می شود و قابل مشاهده نیست. مدت زمان ماندن آن بسته به شرایط بیمار و نظر متخصص ارتودنسی از دو تا پنج سال و یا دائمی می باشد. در صورت رعایت صحیح بهداشت ماندن دائمی آن منعی ندارد.

   


   


   


   

  دستگاههای ارتودنسی متحرک


   

   

   


  به آن پلاک ارتودنسی متحرک هم گفته می شود. توسط خود بیمار گذاشته و برداشته می شود. کاربرد آن در ارتودنسی کودکان جهت درمانهای اصلاح رشد یا درمانهای ساده می باشد. در نوجوانان و بزرگسالان پلاک متحرک بیشتر بعنوان نگهدارنده ( Retainer) بعد از درمانهای ثابت و گاهی برای حرکات دندانی ساده و جزئی استفاده می شود.

  پلاک دارای یک بیس پلاستیکی و اجزای فلزی و سیمی می باشد. اجزای فلزی دو گروهند: اجزای گیر بصورت کروشه یا کلاسپ و اجزای فعال مانند فنر یا پیچ جهت حرکت دادن دندانها.

  پلاکهای فانکشنال نوعی دستگاه ارتودنسی متحرک هستند و جهت درمانهای اصلاح رشد در کودکان استفاده می شوند و از پلاکهای ارتودنسی متحرک ساده بزرگترند. از پر کاربردترین دستگاههای فانکشنال Twin Block می باشد که دو پلاک مجزاست که با دو سطح شیب دار روی هم قرار می گیرند.

   

   


     


   

  پلاکهای متحرک نگهدارنده ( Retainer) جهت تثبیت و حفظ نتایج درمان بعد از ارتودنسی ثابت تجویز می شوند و دو نوع هستند :

  1- پلاکهای معمولی (Hawley) که دارای اجزای سیمی هستند.

   


   


   

  2- پلاکهای شفاف (Clear plastic / Essix) که سیم ندارند و دیده نمی شوند و بعنوان نگهدارنده متحرک بعد از ارتودنسی ثابت و همچنین برای ارتودنسی نامرئی متحرک استفاده می شوند.

   


   


   


   

   

   


   

  دستگاههای ارتودنسی خارج دهانی

  دستگاههای خارج دهانی برای درمانهای اصلاح رشد در ناهنجاریهای فک ( درمان ارتوپدیک) در دوران کودکی یا اوایل نوجوانی استفاده می شوند. مانند دستگاههای داخل دهانی تمام وقت استفاده نمی شوند و اغلب بسته به توصیه ارتودنتیست حدود 16-12 ساعت در شبانه روز گذاشته می شوند.

  برای دستگاههای خارج دهانی مانند هدگیر و فیس ماسک ملاحظات ایمنی خاصی باید رعایت شوند. حین پوشیدن این دستگاهها باید از هر نوع ورزش، بازی و شوخی جداً خودداری شود چون زمین خوردن ، ضربه به صورت و کشیدن دستگاه می تواند منجر به آسیبهای جدی شود. بطور کلی موقع ورزش و بازی وسیله نباید استفاده شود از جمله دوچرخه سواری، اسکیت، فوتبال، والیبال، استخر، حمام و بازیهای پر تحرک.

  هدگیر (Headgear) :

   


   


   

  کاربرد آن در بیمارانی است که دچار جلو بودن فک بالا و عقب بودن فک پایین هستند. اثر آن بیشتراصلاح الگوی رشد، جلوگیری از رشد فک بالا و عقب بردن دندانهای بالاست. هدگیر دو قسمت دارد : یک قسمت که پشت سر یا گردن (هدگیر سرویکال / هدگیر اکسی پیتال ) قرار می گیرد و قسمت دیگر یک کمان فلزی بنام فیس بو (Face bow) می باشد که داخل دهان به دستگاه ارتودنسی ثابت یا متحرک متصل می شود.

  فیس ماسک (Face mask) :

   


   


   

  کاربرد آن در بیمارانی است که دچار کمبود رشد فک بالا و افزایش رشد فک پایین هستند یا به عبارت ساده تر عقب بودن فک بالا و جلوبودن فک پایین. یک پد آن روی پیشانی و یک پد آن روی چانه قرار می گیرد و بوسیله کش به دستگاه ارتودنسی ثابت یا متحرک داخل دهان متصل می شود.

   

  چانه بند (Chin cap) :

   


   


   

  فلسفه این وسیله کنترل رشد زیاد فک پایین است ولی امروزه بندرت به کار برده می شود.#

 • انواع مشکلات دندان فک و درمان
  بیشتر بدانید
 • انواع مشکلات دندان فک و درمان


 • بطور کلی مشکلات و ناهنجاریهای ارتودنسی به دو دسته تقسیم می شوند :

  1) دندانی (Dental) : مشکلات دندان با حرکت دادن دندان ها با دستگاههای ارتودنسی درمان می شوند. هر چند درمان در سن رشد کوتاه تر و ساده تر است اما در هر سنی امکان پذیر است.

  2) فکی (Skeletal) : مشکلات فک عبارتند از جلو یا عقب بودن فک بالا یا پایین ، افزایش ارتفاع صورت بصورت لبخند لثه ای و ... طرح درمان مشکلات فک ( اسکلتی ) بستگی به سن افراد دارد:

  I مشکل فک کودکان :

  در سن پایین که رشد کافی وجود دارد درمان اصلاح رشد (درمان ارتوپدیک) بهترین انتخاب است که بسته به نوع ناهنجاری از دستگاههای متحرک، دستگاههای خارج دهانی و ... استفاده می شود. این درمان علاوه بر اثرات مثبت که بر چهره فرد دارد او را از درمانهای پیچیده در آینده بی نیاز می کند. ردیف شدن و جفت شدن دندانها در نهایت با ارتودنسی ثابت بصورت مطلوب ایجاد می شود.

  II مشکل فک بزرگسالان :

  وقتی رشد کافی وجود ندارد بسته به شدت ناهنجاری دو نوع طرح درمان مطرح است: استتار با ارتودنسی بدون جراحی و ارتودنسی همراه با جراحی فک

  * طرح درمان استتار یا ارتودنسی کاموفلاژ (Camouflage) : در ناهنجاریهای خفیف تا متوسط فکی که فرد از چهره خود رضایت دارد، با حرکت دادن دندان ها علاوه بر ردیف شدن دندانها، جفت شدن و روابط دندانی به نحو مطلوب اصلاح می شود و بدون جراحی فک نتایج خوب ایجاد می نماید.

  ** طرح درمان ارتودنسی جراحی فک (Orthosurgery) : در ناهنجاریهای متوسط تا شدید فک ، بهترین انتخاب طرح درمان ارتودنسی و جراحی فک می باشد. مراحل ارتودنسی به این صورت است که ابتدا درمان ارتودنسی قبل از جراحی شروع شده و قوسهای دندانی برای عمل جراحی فک آماده می شوند. سپس جراحی فک توسط متخصص جراح فک و صورت در اتاق عمل و تحت بیهوشی صورت می گیرد. بعد از جراحی فک درمان ارتودنسی بعد از عمل توسط متخصص ارتودنسی انجام می شود. با این روش علاوه بر زیبایی و تناسب چهره، ردیف شدن دندان ها و روابط دندانی به نحو مطلوب حاصل می شود.


   

   

   
   


   پرسش های متداول درباره ارتودنسی و جراحی فک :


  آیا عمل جراحی فک بدون ارتودنسی امکان پذیر است ؟
  آیا عمل جراحی فک بدون ارتودنسی نتیجه خوب دارد ؟
  عمل جراحی بعضی از مشکلات فک بدون ارتودنسی دندان ها امکان پذیر نیست. در مواردی هم که امکان عمل جراحی وجود دارد بهترین نتیجه بدون ارتودنسی حاصل نخواهد شد. با ارتودنسی دندانها قبل از عمل جراحی فک نتیجه خوب ، دقیق و قابل پیش بینی تری بدست خواهد آمد و ثبات نتیجه جراحی بهتر خواهد بود.
  هزینه عمل جراحی فک چقدر است؟
  هزینه عمل جراحی فک از هزینه ارتودنسی بیشتر است. اینکه حراحی یکی از فک بالا و پایین یا هر دو انجام شود. هزینه جراحی علاوه بر متخصص جراح به بیمارستان و پوشش بیمه هم بستگی دارد.
   
   

   
   مشکلات ارتودنسی روابط دندانها و فکین در سه بعد فضایی بررسی می شوند :

  1) مشکلات قدامی – خلفی :

   


   /uploads/posts/2015-11/1446803419_picture3.png


   


   

   

   

  I. کلاس یک : ناهنجاری در بعد قدامی – خلفی وجود ندارد و مشکل نظم دندانها داخل قوس دندانی است.

  بعضی موارد دندانها منظم هستند اما بیرون زده هستند که سبب بهم خوردن تناسب صورت می شود. لبها هم بیرون زده هستند و بشکل مناسبی روی هم قرار نمی گیرند.

  II. کلاس دو : دندانهای بالا جلوتر و دندانهای پایین عقب تر قرار گرفته اند که می تواند همراه جلو بودن فک بالا و عقب بودن فک پایین باشد. عقب بودن چانه در چهره فرد دیده می شود.

      /uploads/posts/2015-11/1446803459_picture4.png


   

   

   

  بهترین سن برای درمان اصلاح رشد ( درمان ارتوپدیک) حدود 8 سالگی می باشد.

  III. کلاس سه : دندانهای بالا عقب تر و دندانهای پایین جلوتر قرار گرفته اند که می تواند همراه جلو بودن فک بالا و عقب بودن فک پایین باشد. برجستگی چانه در چهره مشهود است.

      


   

   

   

  بطور کلی بهترین سن برای درمان اصلاح رشد ( درمان ارتوپدیک) در دختران 11-9 و پسران 12-10 سالگی می باشد که برای هر فرد با توجه به وضعیت رشد او می تواند زودتر یا دیرتر باشد.

   

   

  2) مشکلات عرضی :

  جفت شدن و رابطه عرضی صحیح در عملکرد مناسب سیستم جونده مؤثر است. تنگی قوس بالا علاوه بر بهم زدن رابطه دندانی سبب کمبود فضا و بهم ریختگی دندانها می شود و از زیبایی لبخند می کاهد.

      /uploads/posts/2015-11/1446803535_picture6.png


   

   

   

  3) مشکلات عمودی :

  دندانهای جلو بصورت نرمال 2-1 میلی متر همپوشانی عمودی دارند که افزایش یا کاهش زیاد آن مشکل تلقی می شود.

   

   

   

   #

 • سئوالات رایج ارتودنسی دندان
  بیشتر بدانید
 • سئوالات رایج ارتودنسی دندان


 •  

   
  ارتودنسی چیست؟
  ارتودنسی اولین رشته تخصصی از علم دندانپزشکی است که به تشخیص ، پیشگیری و درمان ناهنجاریهای دندان و فک و صورت می پردازد. به عبارت ساده تر مرتب سازی بهم ریختگی دندان ها، در حیطه تخصص ارتودنسی می باشد.

  اطلاعات بیشتر از ویکی پدیا :   انگلیسی / فارسی

   

   

   

   

   
  تفاوت دندانپزشک و متخصص ارتودنسی چیست؟
  دندانپزشک که اغلب از عنوان " جراح - دندانپزشک " استفاده می کند، فردی است که با گذراندن دوره 6 ساله دندانپزشکی عمومی مدرک دکترای حرفه ای کسب می نماید.
  " متخصص ارتودنسی " یا "ارتودنتیست" دندانپزشکی است که پس از گذراندن دوره 6 ساله دندانپزشکی عمومی، در آزمون ورودی رزیدنتی پذیرفته شده و در دوره تخصصی سه الی چهار ساله، در دانشگاههای معتبر بصورت تمام وقت آموزش دیده است.
  برای جستجوی مطب متخصص ارتودنسی در تهران و شهرهای دیگر می توانید به وب سایت رسمی انجمن ارتودنتیست های ایران iao.ir یا وب سايت سازمان نظام پزشکي جمهوري اسلامي ايران irimc.org مراجعه نمایید.
   


  آیا برای درمان ارتودنسی فقط باید به متخصص ارتودنسی مراجعه کرد؟
  دندانپزشکان در دوره تحصیلی خود در دانشگاه، برای درمانهای ساده ارتودنسی با دستگاههای متحرک مهارت کسب می کنند؛ اما مهارت علمی و عملی لازم جهت درمانهای ارتودنسی پیچیده، بخصوص با دستگاههای ثابت را ندارند و باید این موارد را به متخصص ارجاع دهند.
   
   
  کجا برای درمان ارتودنسی مناسب تر است مطب یا کلینیک (درمانگاه) ؟
  یک تفاوت اساسی میان درمان ارتودنسی و درمانهای تخصصی دیگر ، ماهیت طولانی مدت درمان ارتودنسی است. در کلینیک (درمانگاه) در درازمدت امکان جابجا شدن متخصص ارتودنسی مربوطه وجود دارد که می تواند برای بیمار ایجاد مشکل نماید. درمان ارتودنسی وابستگی قابل توجهی به مواد و وسایل دارد و در مطب معمولاً امکانات بهتری فراهم است و دست متخصص ارتودنسی در بکارگیری مواد و وسایل مورد نظرش بازتر است. هر چند در کلینیک (درمانگاه) هزینه ها از مطب پایین تر است اما بعضاً هزینه هایی به هزینه اصلی اضافه می شود. بنابراین توصیه می شود برای درمان ارتودنسی به مطب متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید.
   


  آیا درمان ارتودنسی سریع دندانها در یک جلسه امکان پذیر است؟
  یکی از ادعاهای گمراه کننده، درمان ارتودنسی در یک جلسه می باشد که در این روش بهم ریختگی دندانها از طریق تراش و اضافه کردن به دندانها ( ونیر کامپوزیت یا پرسلن ) اصلاح می شود. این روش هر چند در بعضی موارد می تواند گزینه مناسبی باشد اما برای بسیاری از بیماران به تنهایی درمان مناسبی نیست و می تواند مشکلاتی ایجاد کند. اگر در فکر ارتقای زیبایی لبخند و سلامت دندانهای خود هستید حتماً با متخصص ارتودنسی مشورت کنید تا بهترین اقدام را از لحاظ زیبایی و سلامت انجام دهید. درمان ارتودنسی در کنار درمانهای ترمیمی - زیبایی دندانپزشکی می تواند بهترین نتایج را از لحاظ زیبایی، عملکرد و سلامت دندانها فراهم کند.
   


  نتایج مثبت درمان ارتودنسی چیست؟
  1-زیبایی :
  نا مرتب بودن دندانها و موقعیت غیر طبیعی فکین اثر منفی بر چهره فرد دارد و بدنبال درمان ارتودنسی دندانها فرد ظاهر بهتر، لبخند جذابتر و اعتماد به نفس بیشتری خواهد داشت.
  2-عملکرد بهتر دندانها و سیستم جونده :
   
   
   جفت شدن و ایجاد رابطه مناسب دندانهای فک بالا و پایین
  افزایش کارایی در گاز زدن و جویدن غذا
  پخش شدن مناسب تر نیروها به دندانها و مفصل فکی
   کمک به سلامت مفصل گیجگاهی فکی وجلوگیری از مشکلات مفصل
   در موارد خاصی اصلاح ناهنجاریهای دندانی و فکی می تواند اشکال در تلفظ بعضی حروف را برطرف کند.
  3-سلامت دندانها و لثه ها در دراز مدت :
   در یک سیستم دندانی منظم، دسترسی فرد برای تمیز کردن دندانها بیشتر است. رعایت بهداشت دهان ساده تر شده و احتمال پوسیدگی و بیماریهای لثه کاهش می یابد.
  با ردیف شدن دندانها و افزایش دسترسی دندانپزشک سایر درمانهای دندانپزشکی تسهیل می شوند.
  4-کاهش خطر آسیب به دندانها :
  در مواردی که دندانها بیرون زده هستند، بویژه در کودکان احتمال آسیب به دندانها در اثر ضربه وجود دارد.
   در بعضی موارد همپوشانی عمودی زیاد دندانهای جلو، باعث آسیب دیدن دندانها و لثه می شود.
  5-برطرف کردن بعضی از عادات مضر دهانی
   


  چه سنی برای درمان ارتودنسی مناسب است؟
  درمان ارتودنسی محدودیت سنی ندارد و در هر سنی در صورت سلامت دندانها و بافتهای نگهدارنده امکان پذیر است.
  افراد بزرگسال هم می توانند از مزایای درمان ارتودنسی بهره مند شوند و کیفیت زندگی بهتری را تجربه کنند. درمان بهم ریختگی دندانها و مرتب کردن دندانها در سنین بالاتر امکان پذیر است و فقط به علت تغییرات استخوانی مدت درمان طولانی تر خواهد بود.
  بعنوان یک قانون کلی، درمان ارتودنسی در کودکان و نوجوانان ساده تر انجام شده و مزایایی دارد؛ در کودکان امکان هدایت رویش دندانهای دائمی وجود دارد. همچنین بخاطر رشد قابل توجه، پتانسیل هدایت رشد فک وجود دارد. در بعضی کودکان می توان با درمانهای ساده زودهنگام نیاز به درمانهای پیچیده در آینده را کاهش داد.
   


  اولین مشاوره ارتودنسی در چه سنی باشد؟
  طبق توصیه انجمن ارتودنتیستهای امریکا اولین ویزیت ارتودنسی کودک باید تا سن هفت سالگی انجام شود. ارتودنتیست از این سن به بعد وضعیت تکامل سیستم دندانی، روابط فکین و رشد فک را بصورت دوره ای ارزیابی می کند تا در بهترین زمان از لحاظ رشد و تکامل فرد نسبت به درمان او اقدام شود.
   


  طول مدت درمان ارتودنسی چقدر است؟
  به عوامل متعددی بستگی دارد : نوع نا هنجاری، شدت ناهنجاری، میزان رشد، وضعیت تکاملی دندانها، سن فرد، میزان همکاری بیمار و ... درمان با دستگاههای ارتودنسی ثابت بطور متوسط دو سال زمان می برد که بسته به شرایط ممکن است کمتر یا بیشتر طول بکشد. معمولاً دوره درمان دستگاههای متحرک کوتاهتر می باشد.
   


  پس از شروع درمان ارتودنسی فاصله مراجعات بعدی چگونه است؟
  معمولاً فاصله جلسات درمان ارتودنسی حدود یکماه است.
   


  آیا درمان ارتودنسی درد دارد ؟
  فعال کردن دستگاه ارتودنسی و اعمال نیرو به دندانها بخصوص در اولین جلسه، اغلب با مختصری درد و ناراحتی خفیف همراه خواهد بود که در چند روز برطرف خواهد شد. در ضمن با استفاده از نیروهای لایت و تدابیر خاص می توان درد خفیف را کاهش داد. همچنین در روزهای اول ممکن است دستگاه ارتودنسی ثابت برای مخاط ( سطح داخلی ) لب و گونه ایجاد ناراحتی کند که پس از یک تا دو هفته بیمار به آن عادت می کند.
   


  آیا دستگاههای ارتودنسی با زندگی روزمره تداخل دارند؟
  اکثر دستگاهها و وسایل ارتودنسی با زندگی روزمره تداخل ندارند و فرد می تواند صحبت کردن و فعالیتهای اجتماعی را بصورت عادی داشته باشد. فعالیتهای ورزشی هم منعی ندارد ولی بهتر است ورزشهایی که همراه با ضربه به صورت هستند، بخصوص ورزشهای رزمی انجام نشوند.
   


  آیا درمان ارتودنسی می تواند باعث آسیب به دندانها شود؟
  طی درمان ارتودنسی به علت دشواری در تمیز کردن دندانها و افزایش حجم میکروبی دهان احتمال پوسیدگی افزایش می یابد . در افراد با بهداشت دهان ضعیف ممکن است لکه هایی روی مینای دندان ایجاد شود. در صورت رعایت دقیق بهداشت دهان و صرف وقت کافی برای مسواک و نخ دندان پوسیدگی ایجاد نمی شود و سلامت دندانها کاملاًحفظ خواهد شد.


  آیا کشیدن دندان برای درمان ارتودنسی لازم است؟
  امروزه با تکنیکهای جدید و درمانهای زودهنگام، ارتودنسی بدون کشیدن دندان امکان پذیر است. در بسیاری موارد درمان ارتودنسی بدون کشیدن دندانها به نحو مطلوب انجام می شود. در بعضی موارد با در نظر گرفتن وضعیت سیستم دندانی – فکی و نوع صورت بیمار جهت رسیدن به نتیجه مطلوب و موفقیت آمیز خارج کردن دندان ضرورت دارد که اغلب از دندانهای آسیای کوچک ( وسط قوس دندانی ) می باشد.
   


  آیا بعد از درمان ارتودنسی نتایج درمان برگشت می کند؟
  در پایان درمان فعال ارتودنسی جهت تثبیت دندانها در موقعیت جدید و ایجاد تعادل در سیستم دندانی، یک دوره نگهداری ( Retention ) ضرورت دارد که با نگهدارنده های ثابت یا متحرک انجام می شود. نوع آن بستگی به نوع ناهنجاری ، سن و سایر شرایط بیمار دارد. در صورت درمان صحیح و رعایت دقیق توصیه های ارتودنتیست نتایج درمان حفظ می شود.
   
   
  در بعضی بیماران حتی با رعایت توصیه های درمانی تغییرات مختصری پس از چند سال اتفاق می افتد که کاملاً طبیعی و جزئی اجتناب ناپذیر از روند رشد یا افزایش سن می باشد.
   
   
   
  انواع دستگاههای ارتودنسی کدامند؟
  دستگاههای ارتودنسی بطور کلی به دو نوع متحرک و ثابت تقسیم می شوند.
  دستگاههای متحرک: توسط خود بیمار گذاشته و برداشته می شوند و عمدتاً جهت درمانهای ساده بویژه در کودکان ، همچنین بعنوان نگهدارنده ( Retainer) بعد از درمانهای ثابت استفاده می شوند.
   


   
   
  دستگاههای ثابت : روی دندنها چسبانده می شوند که شامل براکت، بند و سیمی هستند که روی براکتها بسته می شود. حلقه هایی که سیم با آن بسته می شود رنگهای مختلفی دارند که هر جلسه عوض می شوند و رنگ مورد استفاده به خواست بیمار می باشد.
   
      
  ارتودنسی نامرئی چیست؟
   
  دستگاههای ارتودنسی ثابت بصورت رایج از جنس فلزی ( استنلس استیل) هستند. موقعیت شغلی یا اجتماعی حساس بعضی اشخاص مانند هنرپیشه ها، باعث شده که آنها خواهان ارتودنسی با دستگاههای نامرئی باشند که دیده نشود. تکنیکهایی که تحت عنوان ارتودنسی نامرئی ( Invisible) معرفی شده اند، به سه گروه تقسیم می شوند:
  1- براکتهای شفاف : این براکتها معمولاً از جنس سرامیک هستند و کمتر از براکتهای فلزی دیده می شوند اما معایبی هم دارند. اندازه این براکتها بزرگتر است و نیاز به مراقبت و بهداشت دهان دقیق تری دارند. برداشتن این براکتها از روی دندان با دشواریهایی همراه است. احتمال شکستن آنها وجود دارد و نسبت به براکتهای فلزی قیمت بالاتری دارند.
   

   
   
  2- پلاکهای متحرک شفاف (Clear Plastic Appliance) :
   

  این پلاکهای ارتودنسی متحرک نسبت به دستگاه ثابت قابلیت محدودتری دارند و بعضی حرکات دندانی را نمی توانند بصورت قابل پیش بینی انجام دهند. هر پلاک می تواند دندانها را مختصری حرکت بدهد (هر پلاک حدود 0.25 میلیمتر ). این پلاکها به دو روش ساخته می شوند :

  1) پلاکهای Essix : روی قالب گچی با دست تغییراتی داده شده و پلاک ساخته می شود. عملکرد آن دقیق نیست و می تواند بهم ریختگی مختصر دندانها را اصلاح کند.

  2) سیستمInvisalign : تکنولوژی یک شرکت آمریکایی است که توسط شرکتهای دیگری هم ارائه شده است. بطور خلاصه کامپیوتر روند درمان را شبیه سازی می کند و یکسری پلاک روی قالبهایی ساخته می شوند که حاصل پرینت سه بعدی مراحل درمان می باشند. هزینه این تکنیک بسیار بالاست و از نقاط ضعف آن وابستگی به همکاری بیمار است.

   
   

   
   
  3- ارتودنسی لینگوال: در این تکنیک دستگاه ارتودنسی ثابت پشت دندانها یعنی در مجاورت زبان قرار داده می شود. این روش دارای مشکلاتی است از جمله اینکه ممکن است برای بیمار راحت نباشد و با زبان هنگام صحبت و غذا خوردن تداخل کند. رعایت بهداشت آن مشکلتر است. برای هر بیمار باید بصورت اختصاصی ساخته شود که هزینه آن بالاست. برای ارتودنتیست هم کار کردن با آن دشوار است و همه موارد با آن قابل درمان نیست و در مجموع استفاده از آن محدود است.