(021)   88376318-9

» » تفاوت دندانپزشک و متخصص ارتودنسی چیست ؟
دکتر ارتودنسی

تفاوت دندانپزشک و متخصص ارتودنسی چیست ؟

تفاوت دندانپزشک و متخصص ارتودنسی چیست ؟

دکتر ارتودنسی و به عبارت دقیق تر " متخصص ارتودنسی " یا " ارتودنتیست " یک دندانپزشک است که پس از شش سال تحصیلات دانشگاهی در دوره دندانپزشکی عمومی و دریافت دکترای حرفه ای دندانپزشکی ، در آزمون ورودی دستیاری یا رزیدنتی قبول شده و در دوره تخصصی سه الی چهار ساله ، در دانشگاه های معتبر بصورت تمام وقت بعنوان متخصص ارتودنسی آموزش دیده است.
متخصص ارتودنسی بعد از فارغ التحصیلی در آزمون بورد تخصصی که توسط وزارت بهداشت بصورت سالیانه برگزار می شود، شرکت می نماید و در صورت قبول شدن مدرک دانشنامه یا بورد تخصصی را دریافت می نماید که جهت تدریس در دانشگاه لازم است ولی برای کار درمانی داشتن تخصص کفایت می کند.
 دکتر دندانپزشک که اغلب از عنوان " جراح - دندانپزشک " استفاده می کند، فردی است که با گذراندن دوره 6 ساله دندانپزشکی عمومی مدرک دکترای حرفه ای دندانپزشکی را کسب می نماید. دندانپزشک مهارتهای لازم جهت پرکردن دندان ، ترمیم دندان ، درمان ریشه یا عصب کشی ، کشیدن دندان ، جراحی های ساده ، روکش ، پروتز ، جرم گیری و سایر درمان های دندانپزشکی را دارد. در زمینه ارتودنسی دندانپزشک مهارت درمان پیشگیری و ارتودنسی متحرک را دارد اما در درمانهای پیچیده بخصوص ارتودنسی ثابت آموزش لازم را ندیده است. بدیهی است کیفیت درمان ارتودنسی دندان توسط متخصص ارتودنسی بالاتر است.
برای جستجوی مطب متخصص ارتودنسی در تهران و شهرهای دیگر ایران می توانید به وب سایت رسمی انجمن ارتودنتیست های ایران iao.ir یا وب سايت سازمان نظام پزشکي جمهوري اسلامي ايران irimc.org مراجعه نمایید.