(021)   88376318-9

ارتودنسی و ورزش

ارتودنسی و ورزش

آیا با ارتودنسی ورزش امکان پذیر است ؟

این سوال را بسیاری از والدین کودکان و افراد ورزشکار از دکتر ارتودنسی می پرسند. در صورت استفاده از محافظ دهانی مخصوص ارتودنسی ورزش های برخوردی با ارتودنسی امکان پذیر است.

مطالعات نشان می دهد 39 -13 درصد آسیبهای دندانی با ورزش در ارتباط است و حدود 25 درصد بچه ها دچار آسیب دیدگی یا از دست رفتن یک دندان جلو می شوند. بنابراین دندانپزشکان توصیه میکنند در ورزشهای برخوردی حتماً از محافظ دهانی (mouthguard) استفاده شود. یک محافظ دهانی خوب باید علاوه بر راحتی ، تطابق مناسب داشته باشد. در ضربه ها جابجا نشود و حداقل 4 میلی متر ضخامت داشته باشد تا ضربه ها را بگیرد. همچنین نواحی زیادی از دندان ها در هر فک باید با محافظ در تماس باشند تا خطر شکستگی فک کاهش یابد.

در برخوردهای ورزشی دستگاه ارتودنسی ثابت شامل سیم و براکت ها ، منجر به آسیب دیدگی شدیدتر لبها می شود همچنین ضربه باعث آسیب دیدن و جدا شدن وسایل ارتودنسی از دندان ها می شود. بنابراین دکتر متخصص ارتودنسی به بیماران ارتودنسی توصیه میکند حین ورزش های برخوردی و حتی ورزشهای با برخوردهای سبک از محافظ دهانی ارتودنسی استفاده شود.

محافظ دهانی معمولی از جنس پلیمری و ترموپلاستیک است. در آب جوش نرم شده و با دندان ها تطابق داده میشود. هرچند برای افراد عادی مناسب است اما برای بیماران ارتودنسی مشکلاتی ایجاد میکند. با براکتها تماس دارد و ممکن است باعث کنده شدن براکتها شود. همچنین با حرکت دندانها حین ارتودنسی تداخل می کند.

محافظ دهانی مخصوص ارتودنسی از جنس سیلیکون می باشد و بصورت اختصاصی برای بیمار ساخته می شود. محافظ دهانی ارتودنسی دارای فضای اضافه برای براکتها و حرکت دندانهاست به همین دلیل از محافظ عادی بزرگتر است ولی استفاده از آن راحت است و از لبها و براکتها محافظت می کند. لبه های بلندی دارد که زیر لبها میروند تا لب را از دندان ها دور نگه دارد.

یک گزینه مناسب برای ورزشکاران بزرگسال استفاده از ارتودنسی نامرئی متحرک است که با برخوردهای ورزشی مشکلات کمتری دارد.