(021)   88376318-9

» » سفید کردن دندان ها و ارتودنسی
دکتر ارتودنسی

سفید کردن دندان ها و ارتودنسی

سفید کردن دندان ها و ارتودنسی

+ علت زرد شدن دندان ها بعد از ارتودنسی چیست ؟

حین درمان ارتودنسی ثابت تجمع مواد غذایی و میکروبها ، در اطراف دستگاه ارتودنسی ( بویژه براکت ها ) باعث تغییر رنگ و زرد شدن دندانها می شود. همچنین ماده رزینی که برای چسباندن براکت روی دندان بکار می رود مقداری رنگ از مواد غذایی جذب می کند. نوع رزین کامپوزیت مصرف شده هم بر سفیدی دندان ها مؤثر است ؛ با مواد کیفیت پایین دندان ها بیشتر زرد می شوند. همچنین با استفاده از کامپوزیت های نوری نسبت به سلف کیور دندان ها سفیدتر می مانند.

+ برای حفظ سفیدی دندان ها در ارتودنسی چه باید کرد ؟

برای حفظ سفیدی دندان ها در ارتودنسی مهمترین نکته رعایت دقیق بهداشت دهان است. کاهش مصرف مواد غذایی اسیدی و رنگی بسیار مهم است. استفاده کمتر از نوشیدنی های رنگی مانند نوشابه ، چای غلیظ ، قهوه ، آبمیوه های تیره رنگ و ... به حفظ سفیدی دندان ها کمک می کند.

+ راه های سفید کردن دندان ها همراه ارتودنسی چیست ؟

برای سفید کردن دندان ها حین درمان ارتودنسی ساده ترین راه استفاده از خمیر دندان های سفید کننده است اما در استفاده از آنها نباید زیاده روی کرد و بصورت دائم نباید مصرف شوند. جرم گیری و پالیش کردن دندانها حین ارتودنسی دشوار است و معمولاً انجام نمی شود. جرم گیری با دستگاه ارتودنسی ثابت فقط در سمت داخلی یا زبانی دندان ها انجام می شود.

+ آیا بعد از ارتودنسی دندان ها مانند قبل از ارتودنسی سفید می شوند ؟

زردی دندان ها برگشت پذیر است و بعد از ارتودنسی دندان ها به حالت اول برمی گردد. در پایان درمان ارتودنسی ، متخصص ارتودنسی بعد از برداشتن براکت ها ، سطح دندانها را تمیز و پالیش می کند که دندانها کاملاً سفید می شوند. گاهی بین دندان ها تغییر رنگ مختصری باقی می ماند که با جرم گیری رفع می شود. برای حفظ سفیدی دندانها بعد از ارتودنسی مواد غذایی رنگی ، بخصوص در چند روز اول بعد از برداشتن براکت ها باید کمتر مصرف شوند. برای سفیدی بیشتر دندان ها می توان از روشهای مختلف بلیچینگ ( در خانه و مطب ) استفاده کرد که بهتر است چند ماه بعد از اتمام ارتودنسی انجام شود.

 

» راه های سفیدکردن دندان ها ( بلیچینگ ) در منزل و مطب

- متاسفانه بعضی اوقات در افرادی که بهداشت دهان ضعیف است ؛ درسطوح دندانی پوسیدگی های سطحی ایجاد میشود که لکه های سفیدی بنام white spot ایجاد می کند. این نواحی بعضاً رنگ جذب میکنند و لکه های زرد یا قهوه ای روی دندان بجای میگذارند.این لکه ها بعد از گذشت زمان ، ممکن است بهتر شوند اما معمولاً نیاز به مداخله دارند. اگر سطحی باشند با تراش مختصر دندان برطرف می شوند اما اگر عمقی باشند درمان های ترمیمی و زیبایی با کامپوزیت نیاز است.