(021)   88376318-9

» » ارتودنسی نامرئی دیجیتال : اینویزالاین
دکتر ارتودنسی

ارتودنسی نامرئی دیجیتال : اینویزالاین

ارتودنسی نامرئی دیجیتال : اینویزالاین

منظور از ارتودنسی نامرئی یا Invisible Orthodontics درمان ارتودنسی با وسایلی است که دیده نمی شوند یا به عبارت دقیق تر کمتر دیده می شوند. یکی از این تکنیک ها ارتودنسی متحرک با پلاکهای متحرک شفاف (Clear Plastic Appliance) است. یعنی وسیله ارتودنسی توسط بیمار روی دندان ها قرار میگیرد و بیمار برای غذا خوردن و مسواک زدن آن را برمی دارد. برای مؤثر بودن این پلاک ها باید بصورت تمام وقت استفاده شوند که حدود 22-17 ساعت مفید در شبانه روز می شود. این روش ارتودنسی نامریی یا ارتودنسی مخفی به ارتودنسی شفاف ، ارتودنسی ژله ای و ارتودنسی شیشه ای هم معروف شده است.

در گذشته طراحی و ساخت این پلاک های شفاف فقط بصورت دستی انجام میشد ( پلاکهای   ( Essix؛ روی قالب گچی دندان ها با دست تغییراتی داده شده و پلاک ساخته می شد. عملکرد این روش دقیق نیست اما می تواند نامرتبی مختصر و خفیف دندانها را اصلاح کند. هر پلاک حدود 0.25 میلیمتر می تواند دندان ها را حرکت بدهد. این سیستم ارتودنسی نامرئی با پلاکهای ارتودنسی متحرک نسبت به دستگاه ارتودنسی ثابت قابلیت محدودتر و دقت کمتری دارد و بعضی حرکات دندان را نمی تواند انجام دهد.

بعدها همگام با تکنولوژی های کامپیوتر این روش هم تکامل پیدا کرد و طراحی پلاک های ارتودنسی شفاف توسط نرم افزار کامپیوتر و سیستم‌های سه ‌بعدی CAD/CAM انجام شد. مبدع این روش یک شرکت آمریکایی بنام اینویزالاین Invisalign است. در تکنیک اینویزالاین که به ارتودنسی دیجیتال یا ارتودنسی کامپیوتری هم معروف شده ابتدا قالب های سیلیکونی دقیق و رابطه اکلوزال جفت شدن دندانها تهیه میشود. قالب ها همراه رادیوگرافی و فتوگرافی و طرح درمان متخصص ارتودنسی برای شرکت اینویزالاین ارسال می شود. در اینویزالاین قالب ها اسکن شده و مدل دیجیتال سه بعدی از دندان ها تهیه میشود. آنالیز و طرح درمان توسط متخصص ارتودنسی در کامپیوتر صورت میگیرد. در نرم افزار اینویزیلاین روند مراحل درمان شبیه سازی می شود و دندان ها ردیف شده و مراحل درمان تعریف می شوند. مراحل دیجیتال درمان برای متخصص ارتودنسی ارسال می شود و دکتر در نرم افزار مراحل ارتودنسی را بررسی می کند و در صورت نیاز به اصلاحات به شرکت اینویزالاین اعلام میکند. پس از تأیید دکتر ارتودنسی ، اینویزالاین از هر مرحله درمان یک پرینت سه بعدی می سازد. در لابراتوار برای هر پرینت یک پلاک متحرک شفاف ساخته می شود که به آن الاینر گفته می شود. هر الاینر می تواند دندان ها را مختصری حرکت بدهد (هر پلاک حدود 0.25 میلیمتر و حداکثر 3 درجه چرخش ). با استفاده تمام وقت و متوالی بیمار از پلاک های شفاف ، تحت نظر متخصص ارتودنسی ، دندان ها ردیف میشوند.

»» فیلم ارتودنسی نامرئی دیجیتال یا اینویزالاین را در صفحه ویدیو ارتودنسی مشاهده کنید.

در سال 2015 حق انحصاری (   patent) شرکت اینویزالاین Invisalign به پایان رسید و شرکتهای دیگری وارد این عرصه شدند. در حال حاضر تکنولوژی ارتودنسی دیجیتال توسط شرکتهای دیگری هم ارائه شده است. یکی از شرکتهای معتبر اکلاینر eCligner کره جنوبی است که در ایران نماینده دارد. این تکنولوژی سابقاً در ایران وجود نداشت اما در حال حاضر چندین شرکت و لابراتوار ارتودنسی دیجیتال در تهران فعالیت دارند.

از مهمترین معایب ارتودنسی نامرئی متحرک وابستگی به همکاری بیمار است. هر چند شرکتها ادعا میکنند سیستم ارتودنسی دیجیتال می تواند بهترین نتایج را حتی بهتر از ارتودنسی ثابت ایجاد کند اما مزایا و معایب خاص خود را دارد :

مزایای ارتودنسی دیجیتال :

+ ظاهر بهتر و زیباتر ؛ طوری که فقط از فاصله نزدیک دیده می شود.

+ راحتی بیشتر ؛ مانند وسایل ارتودنسی متحرک بیمار الاینر اینویزالاین را موقع غذا خوردن و مسواک زدن برمی دارد و مانند ارتودنسی ثابت رژیم غذایی لازم نیست.

+ امکان برداشتن کوتاه مدت پلاک الاینر توسط بیمار در مواقع خاص و شرایط حساس اجتماعی

+ دقت بیشتر نسبت به روش های معمول ارتودنسی

+ نسبت به ارتودنسی ثابت بهداشتی تر است. رعایت بهداشت و مسواک زدن توسط بیمار راحت تر است و سلامت دندان ها و لثه بهتر حفظ می شود.

معایب ارتودنسی دیجیتال :

- هزینه بالا : هزینه ارتودنسی نامرئی دیجیتال بالاست و نیازمند پروسه های لابراتواری گران قیمت و پیچیده است. ساخت لابراتواری یک کار متوسط در خارج از ایران حدود 1600 دلار هزینه دارد. هر چند در ایران با هزینه کمتر امکان پذیر شده ولی باز نسبتاً گران قیمت است. این هزینه صرفا" هزینه ساخت پلاک هاست و حق الزحمه دکتر به آن اضافه می شود.

- حداقل دو ماه زمان برای آماده سازی و ارسال کار از خارج از کشور لازم است که برای لابراتوارهای داخل ایران این زمان کمتر است. مسائل تکنیکی این زمان را افزایش می دهد.

- محدودیت تکنیکی : پلاک های شفاف ارتودنسی شیشه ای یا ارتودنسی ژله ای بعضی حرکات دندان را خوب انجام می دهند. بعضی حرکات دندان را نمی توانند بصورت قابل پیش بینی انجام دهند و بعضی حرکات دندانی را اصلاً نمی توانند انجام دهند مانند اصلاح چرخش دندانهای با سطوح گرد. برای حل این مشکل با مواد کامپوزیت همرنگ دندان نقاط برجستگی کوچکی روی بعضی دندان ها ایجاد می شود که به آن اتچمنت گفته می شود. طبق ادعای اینویزالاین و شرکتهای دیگر با اتچمنت تمام حرکات ارتودنسی دندان امکان پذیر است.

 


- همکاری بیمار : مهمترین نقطه ضعف ارتودنسی شفاف یا ارتودنسی شیشه ای یا ارتودنسی ژله ای وابستگی کامل به همکاری بیمار است. در صورت استفاده ناکافی و نامنظم نتیجه مطلوب حاصل نمی شود. مراحل درمان بهم میخورد و توالی پلاک های ساخته شده قابل استفاده نخواهد بود. در بعضی موارد برای ادامه درمان باید تمام مراحل قالب گیری ، پروسه های نرم افزاری و لابراتواری از ابتدا انجام شود که نیازمند هزینه خواهد بود.

- نیاز به آنالیز و ساخت مجدد پلاک های ارتودنسی شفاف : شرایط فیزیولوژیک هر فرد با دیگری کاملاً متفاوت است. آنچه الگوریتم های نرم افزار پیش بینی و برنامه ریزی میکنند در همه افراد قابل اجرا نیست و ممکن است بعضی حرکات دندانی بخصوص حرکات پیچیده تر ارتودنسی دندان در بعضی افراد طبق برنامه ریزی انجام نشود. هر چه درمان طولانی تر و پیچیده تر باشد احتمال اینکه در اواسط درمان پیشرفت آن مختل شود بیشتر خواهد بود. در این موارد باید تمام مراحل قالب گیری ، آنالیز و ساخت الاینرها مجدداً انجام شود که مستلزم زمان و هزینه بیشتر خواهد بود.

- ارتودنسی نامرئی دیجیتال یا اینویزالاین یک روش درمانی جدید است و گسترش آن بیشتر بخاطر تبلیغات تجاری شرکتهاست. مطالعات و تحقیقات علمی کافی در مورد این روش درمان صورت نگرفته است. مقایسه جامع و بلندمدت میان این روش و ارتودنسی ثابت انجام نشده است. به عنوان مثال ممکن است در بعضی موارد نیروهای حاصل از پلاک های الاینر اینویزالاین زیاد بوده و با سلامت دندان ها سازگار نباشد.

نتیجه :  ارتودنسی نامرئی دیجیتال یا اینویزالاین برای افراد دارای همه این شرایط توصیه می شود :

:: بیمار ارتودنسی بزرگسال

:: انگیزه خوب و همکاری مناسب

:: درمان نامرتبی کم دندان ها با پیچیدگی کمتر

 

»» مشاهده انواع ارتودنسی نامرئی