(021)   88376318-9

» » عکس ها و مدارک لازم برای ارتودنسی
دکتر ارتودنسی

عکس ها و مدارک لازم برای ارتودنسی

عکس ها و مدارک لازم برای ارتودنسی

رکوردها و مدارک مورد نیاز برای ارتودنسی عبارتند از : عکس های رادیوگرافی ( پانورکس و سفالومتری ) ، فتوگرافی ارتودنسی ، قالب های گچی ارتودنسی ( کست Cast ) و پرونده ارتودنسی.
در هر صورت برای ارتودنسی رادیوگرافی پانورکس، رادیوگرافی  سفالومتری و فتوگرافی باید حتماً در اختیار متخصص ارتودنسی باشند.
این مدارک برای تشخیص مشکلات ارتودنسی دندان ها و فک لازم هستند و به طرح ریزی درمان مناسب برای هر فرد کمک میکنند. همچنین در طول زمان درمان ارتودنسی برای بررسی روند پیشرفت و ارزیابی موفقیت درمان بسیار مفید هستند. بر اساس اصول علمی تهیه مدارک قبل و بعد از درمان ارتودنسی برای بررسی نتیجه ارتودنسی و تغییرات بعد از پایان درمان و دوره نگهداری (Retention) حتماً توصیه می شود.
 
 
رادیوگرافی ها
- رادیوگرافی پانورکس ( ارتوپانتوموگراف به اختصار OPG ) : این کلیشه رادیوگرافی یک نمای کلی از دندان ها و فک بالا و پایین را نشان می دهد. دندانهای رویش یافته اعم از شیری و دائمی ، دندان های نروییده ، دندان های نهفته ، دندان عقل ، وضعیت ریشه دندان ها و وضعیت کلی استخوان های فک بالا و فک پایین در پانورکس قابل بررسی هستند. چنانچه پوسیدگی شدید ، مشکلات شدید لثه ، عفونت ریشه دندان ، شرایط خاص استخوان فک و سایر مشکلات پاتولوژیک وجود داشته باشد به احتمال قوی در OPG دیده می شوند.
 
 
 
- رادیوگرافی سفالومتری لترال : این کلیشه رادیوگرافی نیم رخ بافت نرم و سخت صورت را نشان میدهد و در تشخیص و طرح درمان ارتودنسی نقش کلیدی دارد. در سفالومتری زاویه دندانهای جلو ، وضعیت فکین در بعد افقی و عمودی و سایر شاخصها  بررسی میشود. متخصص ارتودنسی با اندازه گیری زاویه ای  و خطی سفالومتری را آنالیز میکند.
 
 
 
 
- رادیوگرافی پری اپیکال و بایت وینگ ( تک دندان ) : بصورت موردی جهت تشخیص پوسیدگی ، بررسی ترمیم های وسیع و شرایط خاص یک دندان تجویز میشود. در تصویر ذیل یک رادیوگرافی بایت وینگ را مشاهده مینمایید که برای تشخیص پوسیدگی در سطوح بین دندان هاست.
 
 
- رادیوگرافی CBCT : با یک اسکن سه بعدی از فک ، یک مدل دیجیتال سه بعدی از فک ایجاد می شود که در مقاطع مختلف بررسی می شود و در هر مقطع میتوان یک تصویر تهیه کرد. CBCT در موارد خاصی تجویز می شود. از مهمترین کاربردهای آن درارتودنسی بررسی و درمان دندان های نهفته می باشد.
 
 
 
توجه : جهت تهیه رادیوگرافی های دندان و فک و صورت بهترین مراکز، رادیولوژی های تخصصی فک و صورت هستند که بصورت تخصصی و زیر نظر متخصص رادیولوژی فک و صورت کار میکنند. هر چند عکس های رادیوگرافی دندان و فک و صورت در بعضی مراکز تصویربرداری پزشکی و درمانگاه ها و بیمارستان ها هم تهیه می شوند اما کیفیت تصاویر در مراکز تخصصی رادیولوژی فک و صورت بالاتر است ومعمولا بصورت دیجیتال میباشد. تصاویر دیجیتال تکنولوژی جدیدتر و کیفیت بهتری دارند. عکس CBCT هم در مراکز تخصصی رادیولوژی فک و صورت تهیه می شود.
تصاویر رادیوگرافی مورد نیاز برای هر بیمار توسط دکتر متخصص ارتودنسی بصورت اختصاصی تجویز می شوند.

فتوگرافی
عکس های فتوگرافی یا عکس ارتودنسی رنگی با دوربین عکاسی حرفه ای تهیه می شود و شامل عکس های خارج دهانی و داخل دهانی می باشد.
عکس های خارج دهانی حداقل سه عکس از صورت می باشد که عبارتند از روبروی صورت در حالت استراحت ، روبرو در حالت لبخند و نیم رخ راست در حال استراحت. عکس های اضافه تر مانند نمای مایل لبخند ، کلوزاپ لبخند ، نمای روبرو با لبهای بسته و ... میتوانند اطلاعات مفیدی را ثبت کنند و در موارد خاصی ضرورت دارند.
 
 
عکس های داخل دهانی حداقل شامل پنج عکس می باشد : نمای قوس دندانی در فک بالا ( نمای اکلوزال فک بالا ) ، نمای قوس دندانی در فک پایین ( نمای اکلوزال فک پایین ) ، نمای جفت شدن دندان ها ( اکلوژن ) از سه زاویه روبرو ، راست و چپ
برای گرفتن عکس های داخل دهانی دقیق علاوه بر دوربین عکاسی حرفه ای تجهیزات خاصی باید استفاده شود از جمله آینه مخصوص ، لنز ماکرو و رینگ فلش تا جزییات ریز دندان ها ثبت شود.
اغلب هنگام تهیه فتوگرافی از رادیوگرافی های هم تصویر تهیه می شود و در کنار فایل های دیجیتال عکس ها ذخیره می شود.
بعضی از متخصصین ارتودنسی بیمار را برای تهیه فتوگرافی به مراکز خاص فتوگرافی پزشکی ارجاع میدهند که در واقع نوعی آتلیه تخصصی هستند. در مطب های دیگر مانند مطب دکتر مهریزی متخصص ارتودنسی، عکس های فتوگرافی در خود مطب گرفته می شود و نیاز به مراجعه به مرکز دیگری نیست.
 
 
قالب گچی ارتودنسی
متخصص ارتودنسی از بیمار قالب میگیرد و در لابراتوار قالب های  گچی ساخته می شوند که به آنها قالب مطالعه هم گفته می شود (study cast). روی قالب مطالعه پلاک یا وسیله ای ساخته نمی شود ولی برای تشخیص و طرح درمان ارتودنسی اطلاعات ارزشمندی دارد و به بررسی روند درمان و تغییرات بعد از درمان کمک میکند.
 
 
کست مطالعه برای موارد پیچیده ارتودنسی ضروری است مانند ارتودنسی همراه جراحی فک. در موارد نامرتبی کم دندان ها یا درمان های ساده و یک فک ، قالب های گچی لازم نیست. طبق منابع علمی جدید در صورت تهیه فتوگرافی استاندارد و با کیفیت ، تهیه قالب های گچی غیرضروری شمرده می شود.
 
 
معاینه بالینی و پرونده ارتودنسی
اطلاعات لازم برای تشخیص دقیق ارتودنسی و رسیدن به بهترین طرح درمان ، صرفاً از مدارک ارتودنسی تأمین نمی شود. معاینه کلینیکی ( بالینی ) در تشخیص ارتودنسی از اهمیت خاصی برخوردار است. مواردی مانند وضعیت لثه ها ، نمایش لبخند ، کشیدگی لب ها و ... در معاینه بهتر دیده می شود تا عکس.
اطلاعات حاصل از معاینه کلینیکی در پرونده بیمار ثبت می شوند. تکمیل پرونده ارتودنسی شامل نوشتن جزییات تشخیص و طرح درمان و ثبت اقدامات انجام شده در جلسات ارتودنسی بسیار مهم است و از ارکان موفقیت در ارتودنسی می باشد.
 
 
رسیدن به تشخیص و طرح درمان ارتودنسی
در نهایت تشخیص صحیح مشکل ارتودنسی و ارائه بهترین طرح درمان برای یک بیمار نیازمند دانش ارتودنسی قوی می باشد و بینش و تجربه متخصص ارتودنسی بسیار تعیین کننده می باشد.  بطور کلی تشخیص یک مقوله علمی است اما طرح درمان ارتودنسی نوعی هنر است و به قضاوت متخصص ارتودنسی بستگی دارد.  
نکته بسیار مهم دیگر در طرح درمان ، توجه به خواسته های بیمار ، ارائه راه های مختلف درمان و توضیح مزایا و معایب هر یک می باشد تا ضمن تعامل با بیمار بهترین طرح درمان ارتودنسی برای او انتخاب شود.