(021)   88376318-9
 • مسواک برقی یا دستی ؟
  بیشتر بدانید
 • مسواک برقی یا دستی ؟

 • - آیا مسواک برقی بهتر است یا مسواک دستی ؟
  - آیا فردی که ارتودنسی ثابت انجام می دهد می تواند از مسواک برقی استفاده کند ؟
  بدیهی است که استفاده از مسواک برقی راحت تر از مسواک دستی است. پیچیدگی تکنیکی ندارد و مانند مسواک دستی نیاز به آموزش تکنیک دقیق ندارد. سریعتر است و زمان مسواک زدن با آن کوتاه تر است اما ...
  - سؤال اصلی این است که کدام مسواک برای سلامت دهان و دندان بهتر است ؟
  - اگر فردی تکنیک صحیح مسواک زدن را آموخته برای او مسواک برقی بهتر است یا دستی ؟
  در گذشته منابع علمی و تحقیقات نشان می داد که مسواک برقی به اندازه مسواک دستی در برداشتن پلاک مؤثر است...

 • دندانپزشکی در بارداری
  بیشتر بدانید
 • دندانپزشکی در بارداری

 • توصیه می شود کلیه درمان های انتخابی ( elective ) دندانپزشکی به بعد از دوران بارداری موکول شود. در موارد درد و عفونت باید درمان انجام شود که بسته به شرایط ملاحظات خاصی لازم است.
  بهترین زمان برای درمان دندانپزشکی خانمهای باردار ، سه ماهه دوم بارداری می باشد.
  بعلت تغییرات هورمونی ممکن است تورم و التهاب لثه ایجاد شود، که در اثر ضعف بهداشت دهان تشدید می شود. بنابراین رعایت بهداشت دهان و دندان در دوران بارداری بسیار اهمیت دارد.
  ویزیت دوره ای دندانپزشکی قبل از بارداری و در  این دوران جهت کنترل سلامت دندان ها ضروری می باشد.
   

 • ایمپلنت دندان چیست ؟
  بیشتر بدانید
 • ایمپلنت دندان چیست ؟

 • امروزه ایمپلنت دندان جدیدترین و بهترین روش جایگزینی دندان های از دست رفته می باشد. مراحل ایمپلنت دندان شامل جراحی و پروتز می باشد. در جراحی ایمپلنت که توسط متخصص جراحی لثه یا متخصص جراحی فک و صورت انجام می شود، یک پایه یا فیکسچر داخل استخوان گذاشته می شود که آلیاژ تیتانیوم و با بدن سازگار است. فیکسچر بعد از مدتی کاملا به استخوان اطراف جوش میخورد. در مرحله بعد پروتز یا روکش ، روی ایمپلنت دندان قرار داده می شود. توصیه می شود قبل از گذاشتن روکش و اعمال نیرو به ایمپلنت حداقل دو ماه در فک پایین و چهار ماه در فک بالا زمان جهت استحکام استخوان و ایجاد ثبات ایمپلنت داده شود. ایمپلنت دندان عوارض چندانی ندارد و شانس موفقیت آن در بلند مدت بالای 90 درصد است. هزینه  ایمپلنت دندان شامل هزینه جراحی ، پروتز و متریال می باشد که بسته به پزشک و مواد مصرفی متغیر می باشد.

 • راه های سفیدکردن دندان ها چیست ؟
  بیشتر بدانید
 • راه های سفیدکردن دندان ها چیست ؟

 • با در نظر گرفتن وضعیت دندان ها و شرایط هر فرد برای سفیدکردن دندانها راه های متعددی وجود دارد. ساده ترین روش سفیدکردن مختصر دندانها استفاده از خمیر دندانهای سفیدکننده بصورت محدود است. اما استفاده مدواوم و طولانی مدت خمیر دندانهای سفیدکننده موجب حساسیت و سایش دندان ها میشود.
  راه های سفیدکردن دندان ها توسط دندانپزشک یا بلیچینگ به دو گروه تقسیم میشوند که مکانیسم هر دو مشابه است و از مواد اکسیدکننده با بیس پراکسیدهیدروژن استفاده میکنند :
  سفیدکردن دندان ها در منزل ( home bleaching )
  سفیدکردن دندان ها در مطب ( office bleaching )
  ...

 • دندان عقل در دندانپزشکی و ارتودنسی
  بیشتر بدانید
 • دندان عقل در دندانپزشکی و ارتودنسی

 • با دندان عقل چه باید کرد؟

  دندان عقل سومین دندان آسیای بزرگ می باشد که در اواخر دهه دوم یا اوایل دهه سوم زندگی در انتهای قوس دندانی رویش می نماید. سن رویش، شکل آناتومیک و وضعیت دندان عقل میان افراد مختلف بسیار متنوع است. در مواردی دندان عقل بطور مادرزادی غایب است و در بعضی افراد از چهار دندان عقل یک یا تعداد بیشتری غایب هستند.

  چرا باید دندان عقل کشیده شود؟

   


  دندان عقل نهفته (رویش نیافته) : 

   

  امکان دارد موجب آسیب به ریشه دندان مجاور، پوسیدگی و مشکلات لثه شود.

   

  احتمال تشکیل ضایعات پاتولوژیک از جمله کیست و تومور در اطراف آن وجود دارد.

   

  ممکن است دندان عقل دردهای مبهمی درفک و صورت ایجاد کند.

   


   دندان عقل نیمه رویش یافته :
   
   
   

  اغلب وضعیت لثه مناسبی ندارد و ممکن است دچار عفونت لثه شده و درد وناراحتی ایجاد نماید.

   


   دندان عقل رویش یافته :

  بطور کلی دندان عقل چون در انتهای قوس دندانی قرار دارد، دسترسی آن برای مسواک زدن کم است و بخاطر تجمع پلاک دندانی و میکروب در اطراف آن موجب کاهش سطح کلی بهداشت دهان می شود.

      در درمان ارتودنسی دندان با دندانهای عقل چه باید کرد؟

  • قبل از ارتودنسی : در مواردی متخصص ارتودنسی توصیه می کند دندان عقل قبل از ارتودنسی خارج شود. بعنوان مثال دندان عقل نیمه رویش یافته برای بهبود بهداشت دهان کشیده می شود.
  • بعد از ارتودنسی : رادیوگرافی جدید تهیه می شود. وضعیت دندانهای عقل بررسی شده و در صورت نیاز به خارج کردن آنها متخصص ارتودنسی زمان مناسب بعد از ارتودنسی را مشخص می کند.

   


   


   

   


   آیا دندان عقل موجب بهم ریختگی دندانها می شود؟

   

  در بیشتر افراد در اواخر دهه دوم یا اوایل دهه سوم، دندانهای جلو فک پایین دچار مقداری بهم ریختگی می شوند؛ بطوری که حتی در مواردی که دندانها ردیف بوده اند، مقداری بهم ریختگی دندانها اتفاق می افتد. بعلت همزمانی این پدیده با رویش دندانهای عقل بین آنها یک رابطه علت و معلولی متصور است که دندان عقل بر قوس دندانی فشار وارد می کند. اما این رابطه از لحاظ علمی به اثبات نرسیده است چرا که حتی در افرادی که دندان عقل وجود ندارد بهم ریختگی دندانها در این سن رخ می دهد. هر چند اثر دندان عقل کاملاً رد نشده اما بنظر می رسد علت اصلی این پدیده رشد پایانی فک پایین است که در این سنین موجب بهم ریختگی دندانها می شود.

   

   

   

   


   در چه صورت دندان عقل می تواند حفظ شود؟

   

   

   

  1) در صورتی که انتهای قوس دندانی فضای کافی داشته باشد تا دندان عقل بطور کامل رویش پیدا کند.

   

  2) شکل و آناتومی قابل قبول داشته باشد

   

  3) در قوس دندانی موقعیت صحیح داشته باشد

  4) بهداشت دهان بیمار مناسب باشد

   

   

   

   

   


   چه سنی برای کشیدن دندان عقل مناسب است؟

  رشد فک در جهتی است که در انتهای قوس دندانی فضا اضافه می شود. بعد از 16 سالگی فضای دندان عقل چندان اضافه نمی شود و می توان پیش بینی کرد این دندان فضای کافی برای رویش دارد یا نه. ازطرف دیگر برای سهولت خارج کردن دندان عقل لازم است تا حدی از تکامل ریشه دندان انجام شده باشد. بنابراین باید رادیوگرافی بیمار بررسی شود. توصیه می شود خارج کردن دندان عقل در سنین کمتر انجام شود چون ترمیم زخم بهتر است و از مشکلات احتمالی در آینده پیشگیری می شود.

   


   کشیدن دندان عقل توسط چه کسی انجام شود ؟

  خارج کردن دندان عقل بسته به موقعیت دندان ممکن یک پروسه کشیدن ساده باشد یا نیازمند جراحی نسج نرم یا سخت باشد.

  جراحی دندان عقل می تواند توسط جراح دندانپزشک با تجربه انجام شود اما بهتر است در موارد پیچیده تر توسط جراح فک و صورت (متخصص جراحی فک و صورت) انجام شود.

  #