(021)   88376318-9

» » راه های سفیدکردن دندان ها چیست ؟
دکتر ارتودنسی

راه های سفیدکردن دندان ها چیست ؟

 
با در نظر گرفتن وضعیت دندان ها و شرایط هر فرد برای سفیدکردن دندانها راه های متعددی وجود دارد. ساده ترین روش سفیدکردن مختصر دندانها استفاده از خمیر دندانهای سفیدکننده بصورت محدود است. اما استفاده مدواوم و طولانی مدت خمیر دندانهای سفیدکننده موجب حساسیت و سایش دندان ها میشود.
راه های سفیدکردن دندان ها توسط دندانپزشک یا بلیچینگ به دو گروه تقسیم میشوند که مکانیسم هر دو مشابه است و از مواد اکسیدکننده با بیس پراکسیدهیدروژن استفاده میکنند :
- سفیدکردن دندان ها در منزل ( home bleaching ) : بعد از قالبگیری یک پلاک متحرک شفاف ساخته میشود. فرد هر شب جای هر دندان در پلاک یک قطره از ژل سفیدکننده قرار میدهد و بسته به توصیه دندانپزشک حدود 2 تا 4 ساعت آن را روی دندانهای خود قرار می دهد. این روش محافظه کارانه تر است و حساسیت دندانی کمتری ایجاد میکند اما آهسته تر است و ممکن است چند هفته طول بکشد تا نتیجه مطلوب حاصل شود.
 
- سفیدکردن دندان ها در مطب ( office bleaching ) : مواد سفید کننده در مطب با غلظت بالا روی دندان ها گذاشته شده و بوسیله نور فعال می شوند. به این روش سفیدکردن با لیزر هم گفته میشود که سریعتر است ولی حساسیت دندان ها بیشتر اتفاق می افتد.
 
 
نتیجه حاصل از سفید کردن دندان ها دائمی نیست و به مرور زمان بویژه در اثر استفاده از مواد خوراکی رنگی دندانها رنگ جذب میکنند. برای حفظ دندانهای بسیار سفید نیاز به تکرار پروسه سفید کردن دندان ها می باشد. تکرار زیاد بلیچینگ می تواند باعث آسیب به دندان ها شود. برای سفید کردن دندان ها از مواد غیر استاندارد مانند زغال، جوش شیرین و ... استفاده نکنید و حتماً با دندانپزشک خود مشورت نمایید.