(021)   88376318-9

» » آیا ارتودنسی یک دندان امکان پذیر است ؟
دکتر ارتودنسی

آیا ارتودنسی یک دندان امکان پذیر است ؟

بسیاری از افراد که موقعیت یک دندان آنها نامناسب و کج است این سؤال را می پرسند که آیا میتوان یک دندان را ارتودنسی کرد یا نه ؟

آیا ارتودنسی تک دندان امکان پذیر است ؟

تأمین فضای دندان

در این موارد معمولاً یک دندان نسبت به سایر دندان های قوس بیرون زده یا داخل است که علت آن اغلب کمبود فضای داخل قوس دندانی است. جهت قرار گرفتن این دندان داخل قوس لازم است با ارتودنسی فضا فراهم شود. بطور کلی بسته به صلاحدید متخصص ارتودنسی فراهم کردن فضا در ارتودنسی از دو طریق ممکن است :

1- توسعه قوس دندانی با افزایش طول و عرض قوس :

- معمولاً افزایش ابعاد قوس همراه با توسعه قوس دندانی به جلو می باشد که منجر به افزایش زاویه یا شیب ( شیبدار شدن ) دندان های جلو می شود. شیب دار شدن دندان های جلو می تواند منجر به افزایش برجستگی لبها شود که در مواردی مطلوب است و در بعضی موارد نامطلوب تلقی می شود.

- در مواردی که تنگی عرض قوس های دندانی بخصوص فک بالا وجود دارد، افزایش عرض قوس علاوه بر تأمین فضا و بهبود جفت شدن دندان ها باعث افزایش عرض لبخند و زیبایی بیشتر دندانها و لبخند می شود.

- در بعضی موارد هم با عقب بردن دندان های عقب فضا تأمین می شود و طول قوس دندانی افزایش می یابد. ( با هدگیر یا مینی اسکرو )

2- کاهش مجموع اندازه دندانها عمدتاً از طریق کشیدن دندان و در موارد خاصی با تراش مختصر از بین دندان های جلو ( استریپ کردن )

در هردو حالت چه با گسترش قوس یا کشیدن دندان ، تغییرات فرم قوس دندان لازم است و باید دندانهای دیگر هم حرکت داده شود.

تامین تکیه گاه دندان

مسـأله دیگر تامین تکیه گاه یا انکوریج است یعنی متخصص ارتودنسی برای حرکت دادن هر دندان نیاز به تکیه گاه از دندان های دیگر دارد ( قانون سوم نیوتون : عمل و عکس العمل ). بنابراین برای حرکت ارتودنسی یک دندان لازم است که دستگاه ارتودنسی حداقل روی دندان های یک فک قرار بگیرد یعنی براکتهای ارتودنسی ثابت روی تمام دندان ها چسبانده شود یا پلاک ارتودنسی متحرک روی همه دندانهای یک فک را بگیرد.

رابطه صحیح با دندان های فک مقابل

در یک درمان ارتودنسی ایده آل علاوه بر ردیف شدن دندان ها ، جفت شدن دندانها هم کاملاً اصلاح می شود. بعد از ارتودنسی با جفت شدن صحیح دندان ها جویدن غذا و توزیع نیرو روی دندانها بهتر انجام میشود و سلامت دستگاه گوارش، دندان ها و سیستم جونده بخصوص مفصل فک بهتر حفظ می شود.

نتیجه گیری

بنابراین به فرض صحیح بودن جفت شدن دندان ها ، ارتودنسی یک دندان به تنهایی معمولاً عملی و نتیجه بخش نیست مگر در موارد خاص و استثنایی که فضا داخل قوس دندانی موجود باشد.

اصول اشاره شده کلی هستند و نوع ابزار و تکنیک بکاررفته اعم از ارتودنسی ثابت و متحرک ، ارتودنسی نامرئی ، براکت سرامیکی ، ارتودنسی شفاف اینویزالاین ، ارتودنسی لینگوال و... تفاوتی ایجاد نمیکند.

دکتر متخصص ارتودنسی برای هر بیمار با توجه به شرایط آن فرد از جمله وضعیت دندان ها ، فک ، نمای لبخند ، بافت نرم صورت ولبها ، وضعیت لثه و ... و از همه مهمتر انتظارات فرد، طرح درمان های مناسب آن فرد را پیشنهاد میکند. برای یک نفر ممکن است یک یا چند طرح درمان مناسب وجود داشته باشد که همگی به نتیجه مطلوب ختم میشوند. درنهایت طبق جدید ترین اصول علمی ارتودنسی ، این بیمار است که طرح درمان را با راهنمایی متخصص ارتودنسی انتخاب می کند. حق قانونی و اخلاقی بیمار است که در مورد آنچه برای او انجام می شود تصمیم گیری کند.

آیا ارتودنسی یک دندان امکان پذیر است ؟