(021)   88376318-9

» » انگیزه مراجعین به متخصص ارتودنسی
دکتر ارتودنسی

انگیزه مراجعین به متخصص ارتودنسی

انگیزه مراجعین به متخصص ارتودنسی

بیشتر مراجعین به متخصص ارتودنسی انگیزه های روانی و اجتماعی دارند

در یک تحقیق از متخصصان ارتودنسی و کارکنان کلینیک آنها نظرخواهی شده که انگیزه مراجعین به متخصص ارتودنسی چیست و چه عواملی افراد را به ارتودنسی ترغیب میکند. گروه مورد بررسی در این مطالعه یک گروه مستقل متخصصان ارتودنسی بنام گروه ارتودنسی نامرئی بود که شامل 20 متخصص ارتودنسی در انگلیس می باشد.

طبق این نظرسنجی که پنجم سپتامبر سال 2015 منتشر شده است؛ 85 درصد مراجعین بعلت شرایط روانشناختی و اجتماعی مانند افزایش اعتماد به نفس به متخصص ارتودنسی مراجعه میکنند و در پی مرتب سازی و صاف کردن دندان هایشان برای رسیدن به لبخند زیباتر هستند. آینده شغلی هم از علل تشویق افراد برای مرتب کردن دندانهایشان بود. انگیزه مهم دیگر ازدواج در آینده نزدیک بود. عده ای هم به دنبال بهترکردن روابط با افراد دیگر و بهبود دورنمای ازدواج بودند.

انگیزه روانی و اجتماعی

بنابر اظهارات متخصصان ارتودنسی گروه ارتودنسی نامرئی ، انگیزه بیشتر از 85 درصد بیماران برای ارتودنسی و مرتب سازی دندان ها، دلایل روانشناسی و اجتماعی بود. از این مراجعین 42 درصد در پی بهبود اعتماد بنفس و کاهش کمرویی خو بودند. حدود نیمی از مراجعین می خواستند بتوانند در عکسهایی که میگیرند بیشتر لبخند بزنند. 9 درصد در پی این بودند که بتوانند بدون اینکه دستشان را جلوی دهانشان بگیرند لبخند بزنند. 3 درصد از بیماران نیز دچار اضطراب بودند و بخاطر آزار و تمسخر از طرف دیگران بدنبال مرتب سازی و بهبود ظاهر دندان هایشان بودند.

انگیزه شغلی

آینده شغلی انگیزه بسیار مهمی برای افراد بزرگسال می باشد. از مراجعین دارای انگیزه شغلی 41 درصد در پی کسب توجه بیشتر در محیط کار بودند و 36 درصد امیدوار بودند در برابر مدیران و در پرزنتیشن هایی که دارند عملکرد بهتری داشته باشند. حدود 20 درصد مراجعین به دکتر متخصص ارتودنسی می خواستند با مرتب کردن دندان ها شغل تازه پیدا کنند.

دلایل فردی

عده قابل توجهی از مراجعین به متخصص ارتودنسی دلایل فردی داشتند؛ از این افراد 71 درصد امید داشتند که با مرتب کردن دندانها، جذابیت آنها برای فرد مورد نظرشان بیشتر شود. 22 درصد میخواستند پس از جدایی از همسر یا دوستشان، شریک زندگی تازه ای پیدا کنند. 8 درصد بدنبال ای بودند که بتوانند از طریق شبکه های اجتماعی همسریابی کنند. چون در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی افراد کاملاً بر اساس ظاهر ارزیابی میشوند، تمامی این اشخاص امیدوار بودند با افزایش زیبایی لبخندشان در کمترین زمان موفق به ازدواج مناسب شوند.

این تحقیق نشان میدهد که امروزه درمان ارتودنسی دندان ها و لبخند زیباتر نقش مثبت مهمی در ابعاد مختلف زندگی دارد و می تواند کیفیت زندگی افراد را افزایش دهد.