(021)   88376318-9

» » اصول بهداشت دهان و دندان
دکتر ارتودنسی

اصول بهداشت دهان و دندان

فلسفه بهداشت دهان چیست؟ حذف و جلوگیری از تجمع پلاک دندانی ناشی از میکروبها

حذف پلاک دندانی باید به صورت فیزیکی انجام شود ( با مسواک و نخ دندان ). ترکیبات شیمیایی موجود در خمیر دندان و دهانشویه باعث کاهش رشد باکتریها می شوند اما نمی توانند جایگزین مسواک باشند و تنها نقش کمکی دارند.

 
 

پلاک دندانی رسوب سفید و نرمی است که روی سطح دندانها شکل می گیرد و ترکیبی است از مواد غذایی، بزاق و باکتریها. فعالیت باکتریها در پلاک دندانی اسید و محصولاتی تولید می کند که باعث پوسیدگی دندانها و التهاب و بیماری لثه می شود.

جرم دندانی : وقتی پلاک دندانی سخت و کلسیفیه شود جرم تشکیل می شود. جرم باعث افزایش تجمع پلاک و بیماری لثه می شود. اتصال آن به دندان محکم است و برداشتن آن نیازمند ابزار دندانپزشکی می باشد.

نقش فلوراید : یون فلوراید با اتصال به مینای دندان سبب مقاومت آن و پیشگیری از پوسیدگی می شود و بخصوص در سالهای اول رویش دندان بسیار مؤثر است.

منابع فلوراید : آب آشامیدنی، خمیر دندان و دهانشویه که خود افراد مصرف می کنند. ژل و وارنیش فلوراید توسط دندانپزشک استفاده می شود.

اصول بهداشت دهان در افراد جوان

1) مسواک و نخ دندان جهت حذف فیزیکی پلاک دندانی

2) خمیردندان نقش کمک کننده دارد

3) فلوراید جهت پیشگیری از پوسیدگی

 

مسواک زدن چگونه باید باشد؟

مسواک زدن باید با تکنیک صحیح و دقت انجام شود. صرف زمان حداقل پنج دقیقه توصیه می شود. مسواک زدن باید با ملایمت و فشار کم انجام شود. استفاده از نیروی زیاد نه تنها کمکی نمی کند بلکه باعث سایش دندانها، تحلیل لثه و حساسیت دندانها می شود. با تکنیک صحیح مسواک زدن، پلاک دندانی تقریباً بطور کامل برداشته می شود. باقی ماندن پلاک دندانی نشان می دهد روش مسواک زدن مناسب نبوده است.

درسطوح صاف تجمع پلاک دندانی کمتر است. نواحی اصلی تجمع پلاک نزدیک لثه (طوق دندان) و بین دندانها می باشد که باید با مسواک و نخ خوب تمیزشوند. اگر در ناحیه ای لثه تورم یا خونریزی دارد، آن ناحیه نیاز به تمیز کردن ومراقبت بیشتر دارد.

مسواک زدن باید روزی دوبار انجام شود (صبح و بخصوص شب قبل از خواب). افرادی که دندانها ولثه سالم دارند و با تکنیک صحیح مسواک می زنند می توانند روزی یکبار قبل از خواب مسواک بزنند چون تشکیل پلاک دندانی حداقل 24 ساعت طول می کشد.

تکنیکهای مختلفی برای مسواک زدن پیشنهاد شده است. از تکنیکهای ساده روش اسکراب است. Bass Techniqe از لحاظ علمی بهترین تکنیک برای افراد بزرگسال سالم می باشد.

 
تکنیک صحیح مسواک زدن ( Bass Techniqe )
»» مشاهده فیلم مسواک زدن
 
 

 آموزش تکنیک نخ دندان

 
 

 

 فلاسر  یا فلاس هولدر وسیله ای است که با آن نخ زدن راحت تر و دقیق تر انجام می شود و بخصوص در دندانهای خلفی بسیار مفید است.

 

 


 انتخاب مسواک مناسب
مسواک باید نرم ( soft ) و نوک الیاف آن گرد باشد. مسواک زبر باعث سایش طوق دندانها و تحلیل لثه می شود.

معتبرترین برندهای مسواک GUM و Oral-B هستند. این دو برند بترتیب محصول شرکتهای آمریکایی SUNSTAR و Procter and Gamble هستند. بعضی برندهای دیگر عبارتند از :


, TePe Trisa

 

www.gumbrand.com

 

www.oralb.com

 

 

 


 مسواک برقی

 

در گذشته متون علمی بر این اعتقاد بودند که مسواک برقی به اندازه مسواک دستی در برداشتن پلاک مؤثر است و در برداشتن پلاک مزیتی ندارد. کاربرد آن بیشتر برای افرادی که ناتوانی حرکتی دارند یا کودکان برای ایجاد انگیزه مسواک زدن توصیه می شد.

مسواکهای برقی جدید تکنولوژی جدیدتری دارند. امروزه تحقیقات نشان می دهد مسواک برقی از مسواک دستی می تواند در برداشتن پلاک مؤثرتر باشد. در مجموع بخاطر راحتی، سرعت و تکنیک ساده تر مسواک برقی نسبت به دستی برتری دارد. سرهای آن قابل تعویض است و تمام اعضای خانواده اعم از کودکان و بزرگسالان می توانند از یک دستگاه استفاده کنند. در مورد مسواک برقی هم مانند دستی توصیه می شود از سرهای با الیاف نرم استفاده شود.

 

 

 


 

 


 فاصله ویزیتهای دندانپزشکی چقدر باشد؟

ویزیت های دندانپزشکی سالیانه یک تا دوبارانجام شود که بستگی به تغذیه، بهداشت دهان، استعداد فرد ومراقبتهای دندانی دارد.

همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. با اقدامات ساده تر از عوارض نامطلوب و صرف وقت و هزینه برای درمانهای پیچیده جلوگیری کنید.

 #