(021)   88376318-9

» » خمیر دندان و دهانشویه در ارتودنسی
دکتر ارتودنسی

خمیر دندان و دهانشویه در ارتودنسی

خمیر دندان و دهانشویه ها

در این قسمت انواع خمیر دندان و دهانشویه ها و نمونه هایی از هر نوع، بهمراه معتبرترین برندها معرفی شده اند.

 

 

 

 


 

 


 انواع خمیر دندان

1) جهت پیشگیری از پوسیدگی و محافظت از مینای دندان: مهمترین ماده مؤثر ترکیبات فلوراید است. برای کودکان و افرادی که استعداد پوسیدگی دندانها بالاست.

Enamel Shield (Oral-B)

(Crest) Cavity Protection

2) خمیر دندان محافظ لثه ها : برای افرادی که استعداد یا سابقه بیماری لثه دارند. التهاب و خونریزی لثه از علائم بیماری لثه می باشد.

Gum Protection (Crest)

Gum Protection (Oral-B)


3) خمیر دندان سفید کننده : دارای مواد ساینده می باشد. استفاده آن بصورت مداوم و درازمدت توصیه نمی شود چون باعث سایش مینای دندان می شود. مینای دندان در ناحیه طوق دندان نازک بوده و سایش آن منجر می شود عاج زیرین در معرض تحریکات سرما و گرما قرار گرفته و حساسیت دندانی ایجاد شود.


4) خمیر دندان چند منظوره با خواص مختلف

Oral-B Pro-Expert All-Around Protection

 

 

 

Crest Complete

 

 

 

5) خمیر دندان ضد حساسیت : برای درمان حساسیت دندانی که در افراد بزرگسال و سنین بالاتر دیده می شود.

معروفترین خمیر دندان ضد حساسیت Sensodyneاست.

دهانشویه ها

1) جهت پیشگیری از پوسیدگی : این نوع از دهانشویه ها حاوی ترکیبات فلوراید هستند. انواع ایرانی آن در بازار موجود است و در مدارس برای پیشگیری از پوسیدگی تجویز می شود. شایان ذکر است که اغلب دهانشویه ها و خمیردندانها حاوی مقادیری از ترکیبات فلوراید هستند.

2) محافظت لثه ها : برای افرادی که استعداد بیماری لثه والتهاب و خونریزی لثه دارند خمیر دندان و دهانشویه هایی توصیه می شود که خاصیت ضد میکروبی و محافظت از لثه دارند.

شاخص ترین مورد دهانشویه کلرهگزیدین است. کلرهگزیدین ماده ای با خواص ضد میکروبی قوی می باشد. با دندانها و بافت نرم دهان اتصال طولانی مدت پیدا می کند و باعث کاهش باکتریهای دهان می شود اما موجب تغییر رنگ و زردی دندانها می شود که برگشت پذیر است و جای نگرانی نیست. دهانشویه کلرهگزیدین تولید ایران در دسترس می باشد.

3) دهانشویه های چند منظوره حاوی ترکیبات مختلف :

Oral-B Multi-Protection

Listerine Total Care

 

 

خمیر دندان و دهانشویه در ارتودنسی

در درمان ارتودنسی ثابت حجم میکروبها در دهان افزایش می یابد و خمیر دندان و دهانشویه های چند منظوره می تواند کمک مهمی به بهداشت دهان باشد.

برند کین برای ارتودنسی ، دهانشویه ارتوکین و خمیردندان ارتوکین را بصورت خمیر و مایع تولید کرده است که دارای فلوراید و خاصیت ضد میکروبی می باشد.

ارتوکین مینت حاوی ترکیبات کلرهگزیدین است ولی موجب تغییر رنگ دندانها نمی شود.

 

 

 

 

 

 

***نکته مهم : توصیه شده بین استفاده از خمیر دندان و دهانشویه حداقل 30 دقیقه فاصله زمانی باشد تا اثر هم را خنثی نکنند.