(021)   88376318-9

» » راهنمای بیماران ارتودنسی ثابت
دکتر ارتودنسی

راهنمای بیماران ارتودنسی ثابت

 

رسیدن به نتیجه خوب و موفقیت درمان ارتودنسی ثابت منوط به همکاری شما با متخصص ارتودنسی می باشد؛ از جمله رعایت بهداشت دهان، حضور منظم در جلسات درمان ، رعایت توصیه های تغذیه ای و درمانی. این ملاحظات راهنمای شما برای بهترین نتیجه از ارتودنسی ثابت می باشد :

بهداشت دهان

سلامت دندانها و لثه جهت درمان ارتودنسی بخصوص ارتودنسی ثابت ضروری است. عدم رعايت بهداشت دهان سبب پوسيدگي و بيماري لثه ( التهاب و خونریزی لثه ) مي گردد و در مورد افرادي كه تحت درمان ارتودنسي ثابت هستند، مسواك زدن دقيق دندانها نسبت به افراد دیگر از اهميت بيشتري برخوردار است. باید پس از هر وعده غذایی دندانهاي خود را با مسواك ارتودنسی به دقت تميز كنيد. روزی یکبار از نخ دندان استفاده نمایید. قبل از شروع درمان ارتودنسي ثابت مسواک ارتودنسی، مسواک بین دندانی و نخ دندان سوپرفلاس را تهیه بفرمایید. همیشه مسواک ارتودنسی خود را همراه داشته باشید. خمیر دندان حاوی فلوراید و دهانشویه ها به بهداشت دهان شما کمک میکنند. اگر در ناحیه ای لثه شما تورم یا خونریزی دارد، آن ناحیه را بیشتر تمیز کنید. راهنمای شما تکنیک مسواک زدن که توسط متخصص ارتودنسی آموزش داده شده میباشد.

حضور منظم در جلسات درمان

به دليل ماهيت دقيق و حساس درمان ارتودنسي لازم است بيمار بطور مداوم تحت كنترل و نظارت باشد و در فواصل زماني مشخص ويزيت گردد. جهت موفقیت درمان ارتودنسي حضور منظم شما در جلسات درمان ضروری می باشد. غيبت شما در جلسات درمان، مدت زمان درمان را طولاني تر مي كند و می تواند عوارضی ایجاد کند. در ضمن خواهشمند است در صورتي كه نميتوانيد در وقت تعيين شده حاضرشويد حداقل دو روز قبل به مطب اطلاع دهيد تا برنامه مطب و وقت ساير بيماران دچار اشكال نشود.

تغذیه و مراقبت از دستگاهها

از وسايل ارتودنسي ثابت به دقت نگهداري كنيد. از گاز زدن و جویدن هرگونه غذاهاي سفت و سخت مانند نان بیات، ته دیگ، آجيل، سیب، ميوه هاي هسته دار، ساندويچ ، گوشت سفت مانند کباب یا استیک و... جداً خوداري كنيد. لقمه های غذایی بزرگ را به تکه های کوچک خرد کرده و میل نمایید. از مصرف خوراكيهاي چسبنده نظير شكلات، گز، سوهان، لواشک و غيره جداً خوداري كنيد. عدم رعایت این موارد سبب آسیب دیدن دستگاه ارتودنسی ثابت ( بند، براکت و سیمها ) می شود. شكستگي يا مفقود شدن دستگاههای ارتودنسی ثابت علاوه بر هزینه اضافی دوره درمان را طولاني تر مي كند و برای شما و متخصص ارتودنسی مشکلاتی ایجاد می کند.

مصرف شیرینی و مواد قندی را محدود کنید و سعی کنید تعداد وعده های مصرف آن را کاهش دهید. از خوراکیهای بسیار ترش کمتر استفاده کنید.

رعایت توصیه های درمانی

رسیدن به بهترین نتیجه و موفقیت درمان منوط به همکاری شما با متخصص ارتودنسی می باشد. در مواردي لازم است همراه ارتودنسی ثابت از کشهای بین فکی، پلاكهاي متحرك و يا دستگاههاي خارج دهاني استفاده نماييد در صورتي كه آن وسايل به اندازه ساعات خواسته شده در شبانه روز استفاده نشوند، زمان درمان طولاني مي شود و يا ممكن است در پايان كار نتيجه خوب حاصل نشود. در انتهای درمان و دوره نگهداری از شما خواسته مي شود كه جهت نگهداري و تثبیت نتايج ارتودنسی ثابت از پلاكهاي متحرك استفاده كنيد.

رفع مشکلات در منزل

بعد از قرار دادن دستگاه ارتودنسی ثابت ( بند و براکت) ممکن است زخمهایی داخل دهان ایجاد شود. در صورت احساس ناراحتی می توانید در نواحی دردناک روی براکتها موم قرار دهید (بویژه هنگام خواب).

 

 موم ارتودنسی

 

 

بعد از جلسات درمان ارتودنسی ثابت ممکن است مقداری درد و فشار در دندانها احساس کنید که امری طبیعی می باشد. در صورت نیاز می توانید از استامینوفن یا مسکن دیگر استفاده نمایید.

 

در صورت لقی یا کنده شدن بند و براکت یا کج شدن سیم جهت ترمیم یا تعویض آنها با مطب تماس و نوبت بگیرید.

.

 با تشکر

دکتر احسان ابوئی مهریزی

متخصص ارتودنسی و ناهنجاریهای فک و صورت