(021)   88376318-9

» » راهنمای بیماران ارتودنسی متحرک
دکتر ارتودنسی

راهنمای بیماران ارتودنسی متحرک 


راهنمای بیماران ارتودنسی متحرک

 

رسیدن به نتیجه خوب و موفقیت درمان ارتودنسی متحرک بستگی به همکاری شما در همه مراحل ارتودنسی دارد ؛ در ارتودنسی متحرک همکاری شما نقش تعیین کننده دارد. لطفاً این ملاحظات را به بهترین وجه رعایت نمایید :

  

 

تغذیه

موقع خوردن غذا حتماً دستگاه (پلاک) ارتودنسی متحرک را از دهان بردارید و در جای مناسب یا جعبه پلاک قرار دهید. خوردن غذا با پلاک ارتودنسی متحرک می تواند باعث تجمع مواد غذایی یا شکستن پلاک شود. با پلاک از نوشیدنی های قندی یا مایعات داغ استفاده نکنید. مصرف شیرینی و مواد قندی را محدود کنید و سعی کنید تعداد وعده های مصرف آن را کاهش دهید.

بهداشت دهان

همراه ارتودنسي، مسواك زدن دقيق دندان ها از اهميت بيشتري برخوردار است. عدم رعايت بهداشت دهان سبب پوسيدگي دندان و بيماري لثه مي گردد. بعد از مواد غذایی دندان ها را مسواک بزنید. پلاک ارتودنسی متحرک را هم با مسواک تمیز نموده و با آب و صابون یا مایع ظرفشویی بشویید. روزی یکبار از نخ دندان استفاده نمایید. اگر در ناحیه ای لثه شما تورم یا خونریزی دارد، آن ناحیه را بیشتر تمیز کنید. همیشه مسواک خود را همراه داشته باشید. خمیر دندان حاوی فلوراید و دهانشویه ها به بهداشت دهان شما کمک میکنند.

مراقبت از دستگاه ارتودنسی متحرک

از پلاک ارتودنسي خود بدقت مراقبت نمایید شكستن يا مفقود شدن دستگاه ارتودنسی متحرک علاوه بر هزینه اضافی ، دوره درمان را طولاني تر مي كند و مشکلاتی برای شما و ارتودنتیست  ایجاد می کند. در چند روز اول گذاشتن و برداشتن پلاک را جلوی آینه انجام دهید. در خارج از دهان پلاک را در جعبه آن قرار دهید. از قرار دادن پلاک در معرض نور مستقیم خورشید ، گرما و شستشو با آب گرم خودداری نمایید چون در پلاک تغییر شکل  ایجاد میکند. به پلاک ارتودنسی مواد شیمیایی نزنید. برای ضد عفونی پلاک ارتودنسی متحرک می توانید قرصهای مخصوص از داروخانه تهیه نمایید.

 

میزان استفاده از پلاک ارتودنسی متحرک

از پلاک خود بر اساس برنامه ای که متخصص ارتودنسی توصیه کرده ، استفاده نمایید. در اغلب موارد استفاده از پلاک ارتودنسی متحرک باید بصورت تمام وقت (24ساعت) باشد و پلاک فقط در زمانهای غذا خوردن و مسواک زدن از دهان خارج شود. در صورتي كه پلاک ارتودنسی متحرک به اندازه ساعات توصیه شده در شبانه روز استفاده نشود، زمان درمان طولاني مي شود و يا ممكن است نتيجه خوب حاصل نشود.

 

مشکلات احتمالی دستگاه ارتودنسی متحرک

بعد از تحویل پلاک متحرک ممکن است مقداری درد و فشار در دندانها احساس کنید که  طبیعی می باشد و بعد از چند روز بر طرف می شود. صحبت کردن شما ابتدا تحت تأ ثیر قرار می گیرد ولی بعد از چند روز به آن عادت خواهید کرد. می توانید مطلبی را با صدای بلند روخوانی کنید تا زبان با پلاک پلاک ارتودنسی متحرک هماهنگ شود. چنانچه در استفاده از پلاک مشکلی داشتید بهترین کار این است که جهت بررسی و راهنمایی به مطب مراجعه کنید یا با مطب تماس بگیرید و بدون راهنمایی متخصص ارتودنسی استفاده از پلاک را قطع نکنید.


با تشکر

دکتراحسان ابوئی مهریزی

متخصص ارتودنسی و ناهنجاریهای فک و صورت